Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853494 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Grodzisku

Zbigniew Domino: "Syberiada polska"

28-04-2015

Warto przeczytać „Syberiadę polską” Zbigniewa Dominy. Książka oparta jest na doświadczeniach wielu polskich rodzin, w tym także samego autora, który jako dziecko wraz z najbliższymi spędził kilka lat na Syberii w obozie dla „prześladowanych”.

Akcja opowieści rozpoczyna się 10 II 1940 r., a kończy wiosną 1946 r. Ukazuje losy mieszkańców wsi Czerwony Jar na Podolu „przesiedlonych na Syberię. Zesłańcy to głównie Polacy i jedna rodzina polskich Żydów. Osadzeni zostają w lepsromchozie (gospodarstwie leśnym) w Kałuczu nad Jenisejem i Birusą, gdzie pracuje przy wyrębie drzew w tajdze, heroicznie walcząc
o przetrwanie. Niestety, większość z nich pozostanie na zawsze w obcej ziemi, w bezimiennych grobach na skraju bezkresnego lasu. Obraz warunków, zarówno w trakcie podróży „bydlęcymi” wagonami jak i w obozie pracy wywołuje wstrząsające wrażenie.
 
 
Dzieje zesłańców zostały ukazane w szerszym kontekście sytuacji w ówczesnym ZSRR, w okrutnych czasach stalinowskiej dyktatury i II wojny światowej. Autor obiektywnie i sprawiedliwie przedstawia ówczesną rzeczywistość i różnorodne postawy ludzi. Ukazuje ich czyny, poglądy, przeżycia, motywy postepowania, ale ich nie ocenia. Ekstremalne warunki życia wyzwalają zarówno najlepsze , jak i najgorsze cechy charakteru. Nie wszyscy Polacy mogą być wzorem do naśladowania, tak jak nie każdy Rosjanin zasługuje na potępienie. Zesłańcy niejednokrotnie spotykają się z życzliwością i pomocą mieszkańców syberyjskich osad i miasteczek, tak samo żyjących w nędzy i niepewności jutra. To dzięki nim części wywiezionych udaje się przeżyć i powrócić do Polski.
Syberiada polska” to także opowieść o prawdziwym patriotyzmie. Bohaterowie nie głoszą wzniosłych haseł, nie pouczają, jak powinni postępować patrioci – oni nimi są. W miarę możliwości kultywują polskie tradycje, organizują nauczanie dzieci, mimo uwięzienia odmawiają przyjęcia radzieckich paszportów, wspominają ojczyznę i marzą o powrocie do niej.
Po amnestii ogłoszonej przez władze ZSRR w wyniku podpisania umowy z rządem gen. W. Sikorskiego rozjeżdżają się po Syberii szukając możliwości wyjazdu do kraju. Ich starania o powrót do Polski przypominają wędrówkę mitycznego Odyseusza. Tak jak on muszą pokonać wiele trudności: arogancję, niechęć, obojętność, wrogość nie tylko radzieckich przedstawicieli władzy.
Nie znajdują ani pomocy, ani życzliwości nawet u delegata polskiego rządu, który nie chce z nimi rozmawiać.
„Syberiada polska” to wartościowa i mądra książka. Dostarcza czytelnikowi wiedzy o trudnych polskich losach, a poza tym jest źródłem głęboko wzruszających przeżyć.
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: