Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851219 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lesku

9. edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką

18-06-2015

Kolejna edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką za nami. Biblioteka miała przyjemność gościć Marka Krajewskiego, Michała Ogórka i Michała Olszańskiego. Spotkania prowadzili Jerzy Kisielewski i Marek Przybylik.

         Marek Krajewski, autor cyklów kryminalnych o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, okazał się człowiekiem o ogromnym dystansie do siebie. W czasie spotkania dowcipnie opowiadał o tym, że język polski nie był jego ulubionym przedmiotem w szkole (często słyszał: "Krajewski, staraj się opanować myśli i pióro!"), o studiach ("Krajewski! Nie studiuj matematyki! Masz za małą wyobraźnię"), karierze wykładowcy uniwersyteckiego (zyskał wśród studentów ksywę Ksiądz Proboszcz) i pierwszej książce (powstała, bo zapomniał materiałów do doktoratu, który miał pisać na urlopie). Wspominał pierwszy występ w telewizji ("Koszmar!") i próbował zebranym wytłumaczyć fenomen Wrocławia.
         Nie chciał zdradzić, kto będzie głównym bohaterem po zakończeniu cyklu o Popielskim (wrzesień 2015). Planuje jeszcze napisać jedenaście kryminałów, zaś po 60. zajmie się pisaniem powieści historycznych. Marzy mu się wielka powieść epicka poświęcona Polakom na Krymie, nie wyklucza także powieści uniwersyteckiej, gdyż to środowisko jest mu wciąż bardzo bliskie.
         Drugi z gości - Michał Ogórek, felietonista i satyryk - wystawił cierpliwość zebranych na próbę spóźniając się nieco. W czasie, gdy w bibliotece zastanawiano się nad powodem spóźnienia, podziwiał Lesko i ziemię bieszczadzką lecąc szybowcem.
Jak na satyryka przystało nie szczędził złośliwości i kpin. Podziękował, że nie zapytano go o pokrewieństwo ze znaną polityk. Opowiedział m.in. o "Polsce Ogórkowej", zbiorze swoich minifelietonów, zatwierdzonych do użytku pozaszkolnego przez Joannę Kluzik-Rostkowską, minister edukacji narodowej.
         Duże wrażenie na czytelnikach zrobił Michał Olszański, dziennikarz telewizyjny i radiowy, autor „Godziny prawdy”. Michał Olszański dał się poznać jako człowiek bardzo otwarty i sympatyczny. Poza pracą w mediach zajmuje się organizacją olimpiad dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. "Wyznaję starą dobrą zasadę - jak się komuś w życiu udaje - trzeba się dzielić" - powiedział, obiecując pozdrowić Lesko na antenie TVP 2 i słowa dotrzymał.
         Spotkania z gośćmi biblioteki z pewnością pozostaną w pamięci uczestników, wśród których znalazły się również panie z Dyskusyjnego Klubu Książki.
 
 
Agnieszka Romanek
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: