Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850950 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lesku

"Ratuj się, życie wzywa", "Przyjdzie mordor i nas zje"

27-07-2015

 Upalne lipcowe popołudnie nie odstraszyło uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Temperatura dyskusji dorównywała tej za oknem. Przyczyną tego stanu rzeczy były dwie bardzo ciekawe książki.

Pierwsza z nich pt. „Ratuj się, życie wzywa” autorstwa Borisa Cyrulnika to przejmująca historia wojennego dzieciństwa autora. Niezwykłość tej książki najlepiej oddaje opis zamieszczony na oprawie:

„Nie było mnie przy moich pierwszych narodzinach. Moje ciało przyszło na świat 26 lipca 1937 roku w Bordeaux. Tak mi powiedziano. Jestem zmuszony w to wierzyć – sam nie mam z tamtych chwil żadnych wspomnień.

Pamiętam za to swoje drugie narodziny. Pewnej nocy obudziłem się, a moje łóżko otaczali uzbrojeni mężczyźni. Przyszli po mnie, chcieli mnie zabić. Tamtej nocy rozpoczęła się moja historia”.

Drugą ciekawą pozycją była książka Ziemowita Szczerka „Przyjdzie mordor i nas zje”. Jest to opowieść o Polakach wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, autobusami i marszrutkami (busami), zbierając historie, które po odpowiednim  „ulepszeniu” sprzedają żądnym podobnych treści rodakom. Ukraina odmalowana przez Szczerka jest właściwie taka, jakiej się można spodziewać: biedna, zapuszczona, no i rozdzielona. Po co jeżdżą tam Polacy? Żeby odwiedzić niegdysiejszą ojcowiznę, żeby poczuć się lepiej jako obywatele Unii Europejskiej, żeby sprawdzić mit o Polsce od morza do morza. Książkę Ziemowita Szczerka czyta się z zaciekawieniem jako inaczej sformułowaną publicystykę, skłaniającą do podjęcia refleksji na temat nas samych.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: