Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854713 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lesku

Rue de Seine. Biografia paryskiej ulicy”, "Wyznaję"

29-09-2015

 Dziewiąte w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  skutecznie rozgrzała dyskusja na temat dwóch przeciekawych książek.  Pierwsza z nich autorstwa Renaty Gorczyńskiej „Rue de Seine. Biografia paryskiej ulicy”.

Bardzo trudno jest napisać recenzję książki, w której autorka opowiada historię miasta od wieku XII aż do chwili obecnej i pisze: „W Paryżu, jak się zdaje, nic nie ginie doszczętnie i można odkrywać odległe w czasie związki między miejscami, rzeczami i ludźmi”. Charakter książki najlepiej oddaje notka z tyłu okładki, która brzmi następująco: "Ilekroć zmieniam adres, staram się dowiedzieć, dlaczego moja kolejna ulica nazywa się właśnie tak a nie inaczej, jak powstała i kto na niej przedtem mieszkał. To ostatnie jest najbardziej intrygujące; z niejasnych powodów ciągnie mnie do sąsiadów z przeszłości. […] Nigdy nie miałam tak dostojnych sąsiadów, jak tutaj – królowe, poetów, dramaturgów, malarzy, bosonogą tancerkę i pisarkę w męskim przebraniu. Nazwiska z leksykonów. Odkrywałam je stopniowo, z rosnącym zdziwieniem. Rue de Seine okazała się drogą prowadzącą w głąb czasu.Jeśli przywiązałam się do jakiejś ulicy, to właśnie do tej. Urzekła mnie od pierwszego razu, gdy w czerwcu 1981 roku Czesław Miłosz, któremu wtedy sekretarzowałam, zaprowadził mnie pod dom przy 63 rue de Seine".  Zapraszamy Czytelnika do odbycia podróży po Rue de Seine.

Druga książka, o której mogłyśmy porozmawiać jest genialna „Wyznaję” Jaume Cabré.  Książka ta jest okraszona takimi epitetami jak: „wielka powieść europejska” czy „przełom w literaturze”. Sam autor zaś zaliczony został do najwybitniejszych pisarzy i porównany do takich nazwisk jak: Mann, Vargas , Eco, Kundera czy Grass. Bogactwo wątków i historii czyni tę powieść wyjątkowo interesującą, a jej misterna konstrukcja sprawia, że czytanie jest zarówno pewnym wysiłkiem, jak i przyjemnością. Wyznaję należy do tych powieści, które mają w sobie wiele do odkrycia i zyskują przy każdym kolejnym czytaniu. Cambré napisał opowieść o roli przeznaczenia w życiu, o wychodzeniu temu przeznaczeniu naprzeciw, o małości ludzkich działań i o tym, że w konfrontacji z szeroko rozumianym złem wciąż jesteśmy bezsilni i biernie się mu poddajemy.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: