Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848777 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Magdalena Grzebałkowska: "Beksińscy: portret podwójny"

31-03-2015

Portret podwójny… czyli Beksińscy oczami Magdaleny Grzebałkowskiej

 
Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej jest rodzajem podwójnej biografii – ojca i syna.To książka niezwykła. O niezwykłych ludziach. Autorka podjęła się próby opisania dwóch nieprzeciętnych i nieprzystosowanych do życia osobistości - Zdzisława i Tomasza Beksińskich.
Jednakże opowieść tę można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Jest to przede wszystkim książka o miłości i samotności.
To historia człowieka, wyalienowanego, samotnego, zanurzonego w odrealnionym świecie, człowieka ze swoimi fiksacjami, artystycznymi fobiami, natręctwami. To zarazem historia poszukiwania miłości, niemocy jej wyrażenia, potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem.
            Magdalena Grzebałkowska kreśli sylwetkę Zdzisława Beksińskiego – artysty malarza i  jego syna, Tomasza - artysty muzycznego. Dzieliło ich wiele, skomplikowane relacje, trudne charaktery. Łączyła atmosfera mroczności i fascynacja śmiercią.
Zdzisław Beksiński to wybitny artysta. Nieobce mu były różnego typu fobie, natręctwa, nieumiejętność okazywania uczuć. Dla swojego syna, Tomasza nigdy nie umiał stać się prawdziwym ojcem, nie umiał okazywać mu uczuć. Traktował go jak kumpla. Tomaszowi było „wszystko wolno”.  Nie miał poczucia jakichkolwiek granic. Ten znakomity tłumacz, dziennikarz muzyczny był swoistym outsiderem. Jego fascynacje mroczną stroną życia i śmierci w końcu nim zawładnęły. Tomasz popełnił samobójstwo.
W tle sławnego ojca i syna przewija się postać Zofii Beksińskiej, żony i matki. To ona jest osią spajającą dom Beksińskich. Zofia Beksińska pełniła rolę buforu bezpieczeństwa dla jej neurotycznych mężczyzn. Po jej śmierci ani jeden, ani drugi nie mogli się odnaleźć w realnym świecie.
            „Beksińscy” to książka niezwykła. Autorka, wybitna dziennikarka tworzy niesamowitą opowieść. To książka faktu, ale czyta się ją jak wciągającą powieść. Swoista konstrukcja biografii zawiera ogrom materiału reporterskiego (dziennik foniczny Beksińskich, masa listów, rozmowy z przyjaciółmi, krewnymi, znajomymi) – misternie skomponowanego. Biografia jest w pełni wiarygodna, naszpikowana emocjami i czyta się ją jednym tchem.
 
M.Nowakowska
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: