Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848781 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Elżbieta Cherezińska: "Gra w kości"

01-06-2015

Autorka konwencją powieści nawiązuje do gry w kości – będącej jedną z ulubionych rozrywek średniowiecznego rycerstwa. I tak jak w grze – akcja powieści rozgrywa się wielopłaszczyznowo. Fabuła tej powieści historycznej rozgrywa się w latach 997-2001 i osnuta wokół wydarzeń na dworach Bolesława Chrobrego i Ottona III.

Powieść doskonale oddaje realia historyczne oraz mentalność epoki. Wokół głównej osi wydarzeń historycznych – zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. i faktów poprzedzających ów zjazd (męczeńska śmierć świętego Wojciecha, polityka cesarza w Italii, problemy Słowian Połabskich, koronacja Ottona na cesarza) – autorka przedstawia wytrawnych graczy. Ukazuje świat Ottona III - młodego (dwudziestoparoletniego) cesarza i dwór piastowski Bolesława Chrobrego – trzydziestotrzyletniego księcia. Z niezwykłą wyrazistością dokonuje charakterystyki głównych bohaterów.
Wizji odrodzenia potęgi Cesarstwa Rzymskiego i ekstazie delikatnego Ottona III przeciwstawia mężczyznę z krwi i kości - z Księstwa Polan, kochającego kobiety, polowania, gdzie niejednokrotnie miesza się dzikość miejsca i postaci z przebiegłością, sprytem i inteligencją, sacrum z profanum, władza świecka z duchową, a religijne uduchowienie z okrucieństwem i zmysłowością.
E. Cherezińska ukazuje Europę średniowieczną z całą wyrazistością polityki zagranicznej, dyplomacji, wpływów tu i tam, nawiązywanych sojuszy i tego wszystkiego co nieodwołalnie związane z naturą ludzką – polityką, manipulacją, walką o władzę. Stąd wielkowymiarowość powieści.
Książka wiernie odtwarza realia historyczne (jest tu cała plejada postaci historycznych – Wojciech Sławnikowic, biskup Unger, Jan Philagathos, Radzim Gaudenty), unika patosu i przerysowania. Ma własną, świetnie skonstruowaną fabułę i dialogi, które oddaje atmosferę epoki. Powieść czyta się z przyjemnością.
 
Marta Nowakowska
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: