Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851019 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mogielnicy

Diane Chamberlain: „Zatoka o północy”

10-09-2015

We wtorek, 8 września odbyło się kolejne, powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Mogielnicy. Biblioteka zmieniła podczas wakacji swą lokalizację, mamy teraz o wiele lepsze warunki podczas naszych spotkań, nareszcie możemy wygodnie usiąść przy stole. Tym razem tematem spotkania była książka Diane Chamberlain pt. „Zatoka o północy”. Omawiana książka przypadła do gustu wszystkim paniom.

Diane Chamberlain w „Zatoce o północy” oddaje w ręce czytelnika niezwykle rozbudowaną powieść, gdzie zagadka kryminalna stanowi tak naprawdę jedynie powód do poruszania skrytych problemów rodzinnych i społecznych.

Lato 1962 roku. Na wakacje, jak co roku do malowniczego miasteczka nad zatoką przebywają dwie rodziny, Bauerowie i Chapmanowie. Panowie nie przepadają za sobą, natomiast ich dzieci w pełni korzystają z uroków lata, wakacji i własnego towarzystwa – spędzają wspólnie czas, zawiązują się przyjaźnie a nawet  pojawia się miłość pomiędzy nastolatkami.                         Fabuła tej książki ma trzy narratorki, a opiera się na wydarzeniach z przeszłości, które ciągle rzutują na życie bohaterek w teraźniejszości.Niby poznajemy te trzy kobiety (matkę i dwie córki) właśnie w teraźniejszości, ale wraz z nimi wracamy do wydarzeń sprzed czterdziestu lat. Wydarzeń tragicznych, bo niosących za sobą ogromną stratę. Wydarzeń, które przez cały czas rzutują na całe późniejsze życie bohaterek. W trakcie beztroskich wakacji zostaje zamordowana Izzy – córka i siostra naszych bohaterek. I niby sprawa wydaje się być już wyjaśniona, morderca ukarany, rodzina niby pogodziła się z tragedią, ale cień tej sprawy zdaje się nadal padać na naszych bohaterów. Przeszłość wraca, daje o sobie znać i burzy wszystko w co oni wierzyli, a nawet co czuli. Wychodzą na jaw dawne tajemnice i sekrety, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego, a sprawa śmierci Izzy nabiera nowego wymiaru. Jaka jest więc prawda? Co tak naprawdę wydarzyło się nad zatoką o północy? Czy morderca, który zmarł w więzieniu był rzeczywiście winien zbrodni?

Cała ta książka jest jakby wyjaśnieniem – od słowa do słowa zbliżamy się do zaskakującego finału. Prawda wychodzi na jaw by nasze bohaterki mogły uporać się z przeszłością, a nawet w jakimś sensie ją zrozumieć. By mogły zaakceptować same siebie.

 „Zatoka o północy” to powieść o stosunkach rodzinnych i tajemnicach, które skrywane mogą prowadzić do przykrych konsekwencji i powielania błędów z przeszłości. To też unikalna relacja trzech narratorek, które próbują ponownie zmierzyć się z tym, o czym chciałyby zapomnieć. Chamberlain pokazuje nam, jak niezałatwione sprawy z przeszłości mogą zaważyć na naszym życiu. Stara się również sportretować kilka innych istotnych problemów, jak rasizm, klasowość, nadmierną religijność, gwałt na randce, ciąża u nastolatek, rozwód czy związek ludzi dojrzałych. To też książka o tym jak czasem zupełnie różnie odbieramy to, co się wokół nas dzieje.

Czyta się ją z przyjemnością, ufa jej autorce, gdyż wszyscy mamy mniejsze lub większe tajemnice, które spędzają nam sen z powiek. Szczera rozmowa pomiędzy członkami rodziny, przyjaciółmi czy współpracownikami daje lepsze efekty niż niedomówienia, kara czy „ciche dni”, oczyszcza atmosferę, daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga optymistycznie patrzeć na świat.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 6 października, tematem będzie książka Janusza Leona Wiśniewskiego pt. „Grand”.

                                                                                     Irena Łuszczek

                                                                                         moderator DKK w Mogielnicy

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: