Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851087 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przeworsku

Gerbrand Bakkera "Na górze cisza"

30-06-2015

Na czerwcowym spotkaniu DKK omawiałyśmy książkę Gerbranda Bakkera "Na górze cisza", która wzbudziła wiele emocji w członkiniach klubu. Holenderski pisarz, z zawodu ogrodnik i instruktor jazdy na łyżwach debiutował powieścią dla młodzieży - "Grusze kwitną na biało", która odniosła ogromny sukces. "Na górze cisza" jest jego pierwszą powieścią dla dorosłych i została przetłumaczona na  wiele języków .

Książkę czyta się lekko, ponieważ napisana jest prostym, surowym językiem. Zawiera oszczędne dialogi, które zmuszają czytelnika do dopowiadania w myślach tego, co nie zostało napisane. Pozornie opowiada banalną historię o samotności, odrzuceniu, przemijaniu i trudnych relacjach między synem i starym, schorowanym ojcem. Ciekawa okładka i wieloznaczny tytuł dają do myślenia. Na górze błękitne niebo - cisza, a na dole życie, którym rządzi los, często przypadek i nasze decyzje. Surowy, despotyczny ojciec wyznacza role do wypełnienia dwóm synom - bliźniakom. Hemar ma ukończyć studia, a Henk zająć się pracą na farmie i opieką nad rodzicami. Tragiczna śmierć Henka zmienia wszystko. Hemar na życzenie ojca musi zrezygnować z marzeń, przerwać studia i zająć się pracą na gospodarstwie. Opiekuje się schorowanym ojcem, ale robi to bez uczucia, bez serca. Złości się,  izoluje ojca od sąsiadów, chciałby,  żeby umarł .

Te relacje wynikają z przeszłości -  w dzieciństwie czuł się niekochany, niedowartościowany i zawsze gorszy od brata. Przytłacza go monotonia pracy na farmie, brak przyjaciół i kogoś bliskiego . "Dziś będę doił krowy, jutro i pojutrze "Widać tak musi być "  Dopiero po odwiedzinach Rity dawnej narzeczonej zmarłego brata i przyjeździe jej syna Henka , który pomaga w gospodarstwie i w opiece nad ojcem , coś się zmienia . Przez całą powieść przewija się motyw wrony siwej, która codziennie siedzi na tej samej gałęzi, wpatrując się w okna domostwa. Co symbolizuje? 

Czy jest strażnikiem rodziny, czy może zwiastunem odwrócenia się losu, a może zwiastunem śmierci? Pozostawiam to pytanie czytelnikowi do  osobistej interpretacji. 

Mimo  wrażenia , że opisana w książce historia jest o niczym, uważam, że wymaga zastanowienia i poszukania jej głęboko ukrytego sensu. Często uwikłani w niewygodne relacje nie potrafimy nic zmienić w swoim życiu. Jednak poprzez mądre i przemyślane decyzje możemy wpływać na swój los  i uczynić życie lepszym i ciekawszym. Czasami rozwiązania przychodzą nieoczekiwanie, a marzenia się spełniają!

Zachęcam do przeczytania .

Beata Drozdowska

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: