Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850821 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Sieniawie

Swietłana Aleksijewicz: ''Cynkowi chłopcy"

01-12-2015

„Cynkowi chłopcy”- syndrom afgański.

 Na przedostatnim spotkaniu DKK w roku 2015 omawiana była książka Swietłany Aleksijewicz, za którą otrzymała tegoroczną literacką NAGRODĘ NOBLA. Noblistka jest pisarką i dziennikarką narodowości białorusko-ukraińskiej, tworząca w języku rosyjskim. Autorką książek, filmów i sztuk teatralnych. W swoim dorobku pisarskim ma wiele książek reporterskich tj. „Czarnobylska modlitwa”, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Czasy Secandhand”, „Ostatni Świadkowie”. Nagrodę Nobla otrzymała za reportaże. „Cynkowi chłopcy”- to książka zbudowana z wysłuchanych opowieści matek, żon poległych żołnierzy, oraz powracających do kraju okaleczonych fizycznie i psychicznie samych „Afgańców”. Opisuje to, co ten konflikt uczynił z młodymi ludźmi. Autorka wsłuchuje się w tłumione emocje i opisuje przerażający wachlarz odczuć, jakie ujawniają się w historiach ocalałych, ale także w śród bliskich zabitych żołnierzy. Różni są rozmówcy Aleksijewicz. Żołnierze, którym udało się wrócić cało z Afganistanu uważają, że ten kraj prześladuje ich na jawie i we śnie. Matki, które pochowały swoich synów nie pogodziły się nigdy z utratą, pozostały w rozpaczy i niezrozumieniu. Wszystkie reportaże układają się w świadectwo goryczy, rozczarowania i różnego rodzaju okaleczenia, zaś te psychiczne wydają się najokrutniejsze. Byli żołnierze znieczuleni na litość
w Afganistanie nie chcą żadnej litości po powrocie do swoich domów, z różnych powodów nie potrafią się już odnaleźć w otaczającej ich rzeczywistości. W wojnie tej życie straciło, co najmniej kilkaset tysięcy Afgańczyków a kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy poniosło śmierć lub zostało rannych. Wyjeżdżali, jako przyszli bohaterowie. Wracali, jako życiowi bankruci bez nóg, bez rąk, bez złudzeń, z koszmarami, które miały ich nigdy nie opuść. Niektórzy, wracali w cynkowych trumnach, stąd też ten dosadny tytuł utworu.
                Autorka dość mocno sygnalizuje, że nikt z wojny nie wraca bohaterem. A wojna to nieludzkie cierpienie. Czytane reportaże wywołały na czytelniczkach, olbrzymie wrażenie.
 Stwierdziły: ”książkę czyta się lekko, jest napisana przystępnym językiem, jednak po jej lekturze pozostaje olbrzymi smutek i współczucie. Mamy nadzieję, że podobne dramaty i przeżycia nie będą miały miejsca w naszym przyszłym życiu”.
Bardzo gorąco polecamy tą książkę.
                                                                                                                                      Wioletta Szewc
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: