Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853652 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Stalowej Woli

"Córka piekarza"

26-02-2015

 O życiowych wyborach

Książka „Córka piekarza” autorstwa Sarah McCoy była przedmiotem rozważań Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Miłośnicy literatury spotkali się w środę, 11 lutego o godzinie 18.00.

„Córka piekarza” to bestseller, w którym współczesna akcja jest równie fascynująca jak zawarta w nim opowieść z czasów wojny. Młoda dziennikarka i stara właścicielka piekarni - wydaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak obie muszą się zmierzyć z bolesnymi wspomnieniami. Stoją także przed wieloma życiowymi wyborami. Sarah McCoy przeplata plany czasowe, przenosząc czytelników ze współczesnego El Paso w Teksasie do wojennego Garmisch w Niemczech.

- Czytelnicy zwrócili jednak uwagę, że to przeplatanie przeszkadza niektórym w skupieniu się nad lekturą, która ma naprawdę wiele wątków. W obrębie jednego rozdziału pojawiają się nagle inne osoby, inne czasy, inna tematyka… Sporo kontrowersji u niektórych wywołało okrucieństwo opisywane przez autorkę. Czytelnicy zastanawiali się czy niektóre fragmenty musiały być aż tak drastyczne. Żywiołową dyskusję wywołał temat opisywanych w książce Lebensbornów.                        

To funkcjonujące podczas II wojny światowej ośrodki, które w założeniach miały stworzyć odpowiednie warunki do „odnowienia krwi niemieckiej” i „hodowli nordyckiej rasy nadludzi” poprzez odpowiednią selekcję kobiet i mężczyzn przeznaczonych do rozmnażania w ramach demograficzno-politycznych założeń nazistowskiej polityki rasowej. Jedna z bohaterek książki należała właśnie do Lebensbornu. W opinii członków DKK, niewiele o tym procederze wiemy, choć i w Polsce Niemcy założyli 5 takich ośrodków – mówi Barbara Nowak, opiekun DKK.

A kolejne spotkanie klubu już za miesiąc, 11 marca. Tym razem książką, która zostanie zaprezentowana będą „Znaki szczególne” Pauliny Wilk. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: