Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850888 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Strzyżowie

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

24-11-2015

W dniu 12 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie z JACKIEM HUGO–BADEREM, który przyjął zaproszenie od Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy BPGiM w Strzyżowie.

            Dyrektor Biblioteki Marta Unicka przywitała gościa oraz przybyłych na spotkanie członków DKK, młodzież wraz z opiekunami, słuchaczy Strzyżowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Strzyżowa i jego okolic.
            Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki Marzena Midura podkreśliła, iż członkowie DKK, po lekturze książek pisarza z niecierpliwością czekali na spotkanie z nim.Przedstawiła krótko osobę Jacka Hugo-Badera, prosząc go o zabranie głosu.
Jacek Hugo-Bader urodził się w 1957 roku w Sochaczewie. Jest znanym dziennikarzem i reportażystą. Ukończył studia pedagogiczne. Pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny, socjoterapeuta, a także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej oraz jako szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej podziemnej struktury „Solidarność”.
            Jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. W sumie spędził tam cztery lata (przemierzając je na rowerze, łazikiem i autostopem) czego pokłosiem są jego książki „Dzienniki kołymskie”, „Biała gorączka”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, które czyta się jednym tchem.
            W 1999 i 2003 roku otrzymał nagrodę Grand Press, w 2010 roku „Bursztynowego Motyla” a w 2003 roku był nominowany do nagrody literackiej Nike za książkę „W rajskiej dolinie wśród zielska”.
            Podczas spotkania Jacek Hugo-Bader, opowiadając o sobie i swojej reporterskiej pracy podkreślił, iż bardzo ceni sobie kontakt wzrokowy z rozmówcami, bo wtedy łatwiej dotrzeć do drugiego człowieka. Podczas tych spotkań nie oszczędza siebie. Jak sam o sobie mówił, że jest reporterem trotuarowym nie salonowym, opisuje, bowiem, świat takim jakim jest – jak powiedział o nim Mariusz Szczygieł, że opisuje świat z pozycji wałęsającego się psa.Bardziej interesują go ludzie odrzuceni niż wybrani.
Buduje teksty – w oparciu o jakiś jeden element, który pasuje do całości. Jego reportaże są nacechowane emocjami – o czym można się przekonać czytając jego książki.
            Pomysł jego nowej książki pt. „Skucha” powstał w 1995r., w której zadaje pytanie:
„Jak ci się żyje w Polsce, którą sam wywalczyłeś?”. Jest to portret pokolenia.
            Słuchając tych ciekawych, pełnych emocji słów nie zauważyliśmy, że czas spotkania tak szybko minął i członkowie DKK żałowali, iż nie mogli zadać pytań jakie nasunęły się po przeczytaniu jego książek.
Ale spotkanie z ciekawymi ludźmi pozostawia ślad, budzi zainteresowanie ich twórczością, o czym mogła świadczyć długa kolejka po autograf.
 
Irena Wojciechowska
DKK przy BPGiM w Strzyżowie
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: