Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26852770 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Strzyżowie

Maria Nurowska: "Sergiusz, Czesław, Jadwiga"

17-11-2015

 „Sergiusz, Czesław, Jadwiga” to październikowa lektura naszego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Jest to historia twórczości i życia Sergiusza Piaseckiego, jego stosunku do Czesława Miłosza oraz losy młodej kobiety, którą obydwaj kochali. Jest to bardzo odważna, bezkompromisowa powieść ukazująca dwóch wybitnych pisarzy w nowym świetle. Fascynujący trójkąt miłosny, a w tle Iwaszkiewicz, Witkacy, Wańkowicz.

Studentka Anna – powieściowa dziennikarka poświęca część swojego życia na rozwiązanie tajemnicy związku między trojgiem ludzi i jednocześnie odzyskuje pamięć o zapomnianym pisarzu – Sergiuszu Piaseckim. Związek ten rzuca nowe światło na osobę Czesława Miłosza, jako mężczyznę i człowieka. Postać Piaseckiego to postać do głębi tragiczna. Jego bezkompromisowość i trzymanie się zasad, skazywały go na samotność i izolację.

Jego przeszłość nie zawsze jednak była kryształowa. W młodości był szpiegiem, dorabiał na szmuglowaniu kokainy i futer, brał udział w bójkach ulicznych, ale też walczył w oddziałach białoruskich przy armii polskiej. Zostaje skazany na karę śmierci, której unika i otrzymuje karę więzienia z którego wychodzi po 11 latach.

I to tam, w więzieniu zaczyna się jego historia pisarska w której znaczną rolę odegrał Wańkowicz.Później los splata jego życie z osobą Jadwigi, kobiety skrzywdzonej i porzuconej przez Miłosza. To epizod mało ciekawy, patrząc na Miłosza jako późniejszego noblistę otoczonego splendorami i powszechnym szacunkiem.

Kto zasłużył na prawdziwy szacunek w świetle wyborów jakie dokonali obydwaj?Piasecki zmarł w biedzie i całkowitym zapomnieniu. Nie starajmy się jednak oceniać tych postaci, bo nasze zachowania warunkują często sytuacje ekstremalne lub po prostu takie, którym nie jesteśmy w stanie sprostać.

Książka Mari Nurowskiej – trochę biografia, trochę powieść, zajmuje nasz czas krótko. Pozostawia jakiś niedosyt, chęć drążenia dalej i poznania więcej z życia dwóch wybitnych postaci naszej literatury.

Maria Rosół, DKK przy BPGiM w Strzyżowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: