Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848787 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Ustrzykach Dolnych

Eve Ainsworth: "7 dni"

01-12-2015

 Dyskusja nad książką E. Ainsworth otworzyła nowy rozdział w historii ustrzyckiego DKK. Po długich poszukiwaniach ukonstytuowała się nowa grupa czytelników – bardzo młodych i pochłaniających książki nie mniej intensywnie niż ich poprzedniczki. Pewnie skład osobowy będzie się jeszcze zmieniał, być może niektórzy z tej grupy odpadną, wykruszą się, ale może i ci mniej zdeterminowani dadzą się uwieść magii czytania.

Naszej - uczestniczącej w dyskusji literackiej – młodzieży książka wyraźnie się podobała. Jej treść – niestety, wciąż aktualna, prowokująca do dzielenia się własnymi przeżyciami, wywołała ożywioną dyskusję. Jednak równie ważna, jeśli nawet nie ważniejsza, okazała się forma powieści Ainsworth: rozbicie narracji na kilka punktów widzenia (bo w gruncie rzeczy poznajemy wydarzenia nie tylko z perspektywy głównych bohaterek, ich interpretację i ocenę autorka przekazała całkiem wyraźnie poprzez wypowiedzi osób drugoplanowych), „wrzuty” z facebooka, dynamiczny rozwój akcji, której wprowadzenie podziału na dni tygodnia wcale nie spowolniło, a chyba nawet spotęgowało niepokój „co jutro się stanie”. Interesującym chwytem okazało się zastosowanie fecebookowej grafiki z przytoczeniem używanych w nim opcji (Lubię to! · Komentarz · Udostępnij), które znakomicie wpisały się w toczącą się ostatnio w Internecie dyskusję nad celowością wprowadzenia przycisku „nie lubię!”.

Spore wrażenie wywarło na młodzieży poznanie mechanizmu powstawania i działania plotki oraz uświadomienie sobie, jak ważna dla innych osób może być przyjmowana przez nas postawa – od świadomego współuczestnictwa, przez bierność po zdecydowany protest wobec przejawów tzw. „fali”.

Bardzo się cieszymy, że wśród młodzieży szkolnej można wciąż jeszcze znaleźć osoby, którym  nie wystarcza proste kliknięcie w ikonkę z „łapką” skierowaną w górę lub w dół, które mają własne zdanie, potrafią je uzasadnić i  są chętne do bardziej osobistych form wymiany poglądów z innymi ludźmi.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: