Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851982 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Woli Mieleckiej

Judyta Watoła i Dariusz Kortko: "Religa"

11-05-2015

Na kwietniowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej, które odbyło się w Sali Klubowej Filii Ośrodka Kultury omawialiśmy książkę autorstwa Judyty Watoła i Dariusza Kortko  "Religa". Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga.”  Jej premiera miała miejsce 10 października w dniu, gdy na ekrany kin wszedł  film pt.  "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Profesor Zbigniew Religa to reformator polskiej transplantologii, którego upór i odwaga ocaliły życie wielu ludzi. Nie bez powodu wśród pacjentów profesora można było usłyszeć „Moja miłość”, ,,Święty”.Książka stanowi portret genialnego lekarza, który dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Fascynującego człowieka, wielkiego chirurga, polityka z wizją. Jaki był naprawdę?Dariusz Kortko i Judyta Watoła zmierzyli się z nie lada wyzwaniem przygotowując biografię wybitnego polskiego kardiochirurga. 
Warto uprzedzić, że książka nie jest hymnem pochwalnym na cześć profesora. Autorzy wyszli z przekonania, że człowiek, który ma wady jest bardziej prawdziwy.
Poznamy, z jednej strony, człowieka bezpośredniego, pogodnego. Przełożonego, który stawał murem za swoimi podwładnymi, dzielił się doświadczeniem, wiedzą, pomagał piąć się po szczeblach zawodowej i naukowej kariery. Z drugiej strony, ukazuje obraz profesora, który ma słabości takie jak każdy z nas – dużo pali, klnie jak szewc, narzuca szalone tempo i wymaga za dużo...

Biografia skomponowana oryginalnie ( inwersja czasowa fabuły), prowadzi czytelnika przez kolejne dokonania słynnego kardiochirurga pewnymi etapami w jego życiu. Pokazuje go przez pryzmat jego ciężkiej pracy i trudności, jakie napotykał. Opatrzona dodatkowo bogatym zbiorem zdjęć, pięknie wydana – jest wyjątkową pozycją pod każdym względem.

Ludzkość osiągnęła wiele sukcesów na polu różnych dziedzin, jednakże to jedno pragnienie pozostało niespełnione. Nie da się wygrać ze śmiercią. Zbigniew Religa swoją upartością udowodnił, że można przynajmniej trochę ją oszukać.

 

,,Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” – recenzje czytelniczek DKK
 
Biografia przedstawia prawdziwy obraz życia profesora Religi - polskiego 
 
kardiochirurga, któremu wielu ludzi zawdzięcza życie. Człowiek z sercem  na dłoni mógł wygodnie  
 
żyć, lecz swoim uporem, determinacją doprowadził do pierwszego przeszczepu, pomógł stworzyć
 
sztuczne komory serca.
 
Opowieść o człowieku z talentem Boga, Który w jego myśleniu nie istniał, słabościach ludzkiej
 
natury, nałogach, twardym charakterze. Prawdziwy lekarz z powołania i wielki człowiek dla którego 
 
nie było rzeczy niemożliwych, całym sercem poświęcał się dla swoich pacjentów.
 
Warto przeczytać, gorąco polecam.
 
                                                                                                                                             Wiesława
 
Warto przeczytać tę książkę - bardzo polecam.
                                                                                                                      Irena
 
Książkę zaczęłam czytać z ogromną ciekawością. Zastanawiałam się, jak zostanie przedstawiony lekarz, który dokonał tak wiele w transplantologii, a najbardziej ciekawił mnie temat jego zaangażowania politycznego.

Generalnie tematyka jest mi bardzo bliska, bo pracowałam 22 lata w służbie zdrowia. W szpitalach na terenie Polski, w różnych miastach.
Szczerze powiem, że ta lektura pozwoliła mi powrócić na chwilę w tamten czas. Te układy- układziki, zawiść, bo ktoś jest lepszy...
Sam Profesor jest ukazany jako człowiek ciepły, bardzo przyjazny personelowi, w niektórych sprawach bezradny. Pełny szacunek, że został w Polsce, choć miał szansę na wielką karierę poza granicami kraju.
Dziwiło mnie, że związał się z polityką- człowiek tego pokroju...Czytając uświadomiłam sobie dlaczego, jakie były jego motywy.
Książkę czytało mi się dobrze, choć muszę przyznać, że robiłam małe przerwy. Troszkę wkradło się do niej chaosu, ale generalnie spełniła moje oczekiwania.

   POLECAM.
  Grażka
 
Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga to poruszająca, niezwykła opowieść o niezwykłym człowieku. Poznajemy historię życia profesora Zbigniewa Religi, jak również historię przeszczepów serca. Nie wiedziałam wcześniej, ilu ludzi podejmowało trud pionierskich operacji, jak wielu lekarzy na granicy prawa chciało ulżyć w cierpieniu chorym. Dopiero teraz po tej lekturze doceniam i w pełni rozumiem, co zrobił profesor Religa dla polskiej i nie tylko polskiej medycyny.
                                                                                                                                    Aneta
Książka pt. ,,Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” autorstwa Dariusza Kortko i Judyty Watoły jest opisem ciężkiej pracy, jaką wykonał chirurg kardiolog, a zarazem transplantolog Zbigniew Religa. Pierwsze operacje nie udawały się na otwartym sercu, pacjenci umierali zaraz po operacji. Profesor bardzo to przeżywał, często nawet płakał, lecz nie rezygnował. Dotąd próbował, aż się udawały. Podziwiam pana profesora Religę za nieugięty charakter, za chęć pomocy chorej osobie. Nie liczył godzin żmudnej pracy, nawet w nocy pragnął sukcesu udanego przeszczepu. To było nagrodą za wspólny wysiłek całego zespołu. Tacy powinni być wszyscy lekarze i pracować z poświęceniem dla chorego człowieka.
                                                                                                                                      Genowefa 
 

Na kolejne spotkanie, które odbędzie się  18 maja i do dyskusji nad nową książką Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk: "Fortuna i namiętności. Klątwa" zaprasza moderator DKK w Woli Mieleckiej -  Justyna Ryczek.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: