Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851483 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Woli Mieleckiej

Hanna Cygler: " Grecka mozaika"

23-07-2015

 20 lipca odbyło się wakacyjne spotkanie DKK w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej. Tematem przewodnim była Grecja, albowiem omawialiśmy książkę Hanny Cygler pt. ,,Grecka mozaika”.

 Zarówno tytuł jak i okładka książki sugerują, że bierzemy do ręki powieść lekką, łatwą i przyjemną.  Można częściowo się z tym zgodzić, bo rzeczywiście Hanna Cygler ma lekkie pióro. Ale w tej powieści pisze o sprawach trudnych, niejednoznacznych, zagmatwanych, pokręconych jak tylko pokręcone mogą być ludzkie losy.  Nawet, gdy nie wtrącają się w nie greccy bogowie. Rzecz bowiem dotyczy historii Grecji i Greków w czasie II wojny światowej. Jest to również swoisty obraz współczesnego państwa greckiego.

Dla czytelnika ,,Grecka mozaika” to niezwykła podróż w czasie, śladami bohaterów po Grecji i Bieszczadach, Krakowie i Gdańsku. I jak na mozaikę przystało, znajdziemy w powieści miłość i nienawiść, tajemnicę i przygodę, historię i sensację. Historia zaczyna się banalnie. Na wyspę Kofu przyjeżdża młoda Polka. Spotyka Jannisa Kassalisa, starszego Greka, który dzieciństwo i młodość spędził w Polsce. Dziewczyna przypuszcza, że może to być jej ojciec…Z ich spotkań i rozmów krok po kroku poznajemy historię rodziny Kassalisów, a szczególnie ich tragiczne dzieje w czasie II wojny światowej.

 Czy Nina odnalazła ojca? Czy Jannis odzyskał spokój i utraconą miłość? Sięgnij po książkę Hanny Cygler, a dowiesz się wszystkiego!

 Naszym klubowiczkom powieść niezmiernie się podobała.  Po spotkaniu zniknęły z półek bibliotecznych wszystkie powieści tej autorki. Były to m.in.: Kolor bursztynu, W cudzym domu, Czas zamknięty, Złodziejki czasu. Dodam jeszcze, że Hanna Cygler jest gdańszczanką. Z zawodu tłumaczką. Od 20 lat zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego i języków skandynawskich. Dla przyjemności zaś pisze powieści dla kobiet.

Zapraszamy serdecznie na sierpniowe spotkanie DKK. Tematem dyskusji będzie książka współczesnej, hiszpańskiej autorki – Marian Izaguirre pt. ,,Tamte cudowne lata”.

Moderator grupy – Justyna Ryczek.

Nina po blisko 20-tu latach od śmierci matki dowiaduje się , że jej ojcem może być Jannis Kossalis.  W czasie wakacji wyjeżdża do Korfu pracować w hotelu. Tam odnajduje Jannisa , pisze do niego list , a potem się spotykają . Jannis opowiada jej o swojej rodzinie . O matce i życiu w Bieszczadach . O Krakowie i ciotce pomagającej ojcu w wychowaniu jego i brata . O życiu w Sopocie i pracy na morzu . O Ali , którą pokochał i stracił . Książka bardzo ciekawa warto przeczytać .

Irena

 

„Grecka mozaika” jest pierwszą książką Hanny Cygler, którą do tej pory przeczytałam i nie ukrywam zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Niezwykle trafnie dobrany tytuł, gdyż historia opowiedziana przez autorkę tworzy niezwykłą mozaikę przeplatających się historii wojennych i współczesnych losów Polaków i Greków powiązanych przez wiele osób, miejsc oraz wątków. Urzekła mnie opowieść o rodzinie Kassalisów, Greków mieszkających przez lata w powojennej, komunistycznej Polsce. Opowieść jest bardzo prawdziwa i tym przemawia do wyobraźni i uczuć wszystkich czytelników. Duży plus dla autorki za ukazanie tak ważnych wątków historycznych, które według mnie nie są znane przeciętnemu Polakowi. Pomimo trudnej i poważnej tematyki książkę czyta się przyjemnie i z wielkim oczekiwaniem co się jeszcze wydarzy. Duża w tym zasługa autorki, która pisze lekkim piórem i wciąga czytelnika w akcję książki, przeplatając przeszłość z teraźniejszością. Powieść posiada swój specyficzny klimat, a nieoczekiwane zakończenie daje szansę myśleć, że ciąg dalszy nastąpi.

Agnieszka

 

Książka Hanny Cygler ,,Grecka mozaika” to piękna opowieść o miłości, pokazana na tle prawdziwych wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w Grecji i po jej zakończeniu. Wielu Greków po wojnie musiało opuścić swoją ojczyznę  i niektórzy z nich tak, jak bohaterowie tej książki znaleźli się w Polsce. Po tej lekturze rozumiem, jaki los musiał spotkać rodziców znanej piosenkarki Eleni i skąd ona się wzięła w Polsce.Bardzo ciekawa lektura, od której trudno się oderwać. Serdecznie polecam.

Aneta

 

         Moim zdaniem warto przeczytać książkę pt. ,,Grecka mozaika" Hanny Cygler, ponieważ opisuje wiele ciekawych wątków splątanych w pewną całość i intrygujące przeżycia bohaterów.Ukazuje, że życie jest jak unijny projekt. Wymaga wkładu własnego pracy i zaangażowania. Mimo to i tak nie jesteśmy w stanie w pełni wpłynąć na jego przebieg,gdyż jest objęte pewnym ryzykiem i nie wiadomo jaki będzie jego wynik. Jednak należy podjąć to ryzyko, chociaż czasem jest trudno, nawet bardzo źle, ale bez tegoż ryzyka żadna wygrana nie będzie możliwa.
Koleje losu niekiedy są okrutne i przewrotne, chociaż potrafią też mile zaskoczyć, tak jak w przypadku postaci z tej książki.
Myślę, że jest to dobry materiał na zrealizowanie filmu.

Agata

 

,,Grecką mozaikę” napisała Hanna Cygler. Autorka opisuje losy młodych ludzi podczas II wojny światowej, a także podczas wojny domowej w Grecji. Młodzi ludzie walczyli o lepsze jutro dla swojej ojczyzny. Pisarka opisuje też wielkie uczucie Ismeny do rannego żołnierza amerykańskiego. Komuniści greccy byli rządni władzy, zabijali swoich ludzi i partyzantów. Posunęli się do deportacji młodych Greków do Polski w Bieszczady i na ziemie odzyskane. Ich przedstawicielami są Ismena i Jorgos Kassalis, rodzice Jannisa, głównego bohater powieści.

Genowefa

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: