Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26852571 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Woli Mieleckiej

Isabel Allende: "Podmorska wyspa"

28-09-2015

 W piątek 25 września odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Woli Mieleckiej. Tym razem omawialiśmy książkę chilijskiej pisarki Isabel Allende pt. ,,Podmorska wyspa”.

Jest  to historia osadzona na przełomie XVIII i XIX wieku na wyspie Santo Domingo. Już od pierwszych stron autorka wprowadza czytelnika w fascynujący świat, pełen tajemniczych wierzeń i rytuałów, do których nawiązuje tytuł książki. Podmorska wyspa oznacza bowiem mistyczne miejsce, gdzie mieszkają  duchy i gdzie po śmierci trafia ludzka dusza. W ,,Podmorskiej wyspie” autorka podejmuje trudny i bolesny temat niewolnictwa. W  plastyczny sposób opisuje realia życia na plantacji, sytuację niewolników i ich bogatych właścicieli.

Na kartach powieści poznajemy czasy kolonialnych zawieruch, bogacenia się białych panów na zamorskich plantacjach dzięki morderczej pracy niewolników, którzy w nieludzkich warunkach pracują przy uprawie trzciny cukrowej. Umierają z wyczerpania, odwodnienia, chłosty i wyrafinowanych tortur. To czasy formowania się w górach oddziałów marronów, czyli zbiegłych niewolników pragnących pomścić swe krzywdy na białych,  żądając zniesienia niewolnictwa.

Na tle tych wydarzeń historycznych poznajemy dzieje murzyńskiej niewolnicy Zarite, która jako mała dziewczynka trafia do domu francuskiego plantatora -Valmoraine'a . Jest ona prezentem ślubnym dla jego hiszpańskiej małżonki. Będzie tu służyć, kochać, cierpieć, wspominać, upadać i powstawać. My zaś  czytający powieść zetkniemy się z  prawdziwym wachlarzem emocji - od złości, przez współczucie, aż po prawdziwe wzruszenie.Książka jest tak zachwycająca, że nie sposób się od niej oderwać. Pomimo okrucieństwa i życia pełnego cierpienia, odnajdziemy chwilę miłości, wolności i szczęścia.

,,Podmorska wyspa” urzekła również wszystkie uczestniczki spotkania. ,,Czytałam  powieść  niczym baśń”, ,,Dawno nie czytałam tak dobrej książki!”, ,,Zachęcamy do przeczytania” - podsumowały klubowiczki.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 26 października. Zapoznamy się z kontynuacją bestsellerowej trylogii Millennium Stiega Larrsona autorstwa Dawida Lagercrantz pt.  ,,Co nas nie zabije”.

Zapraszamy serdecznie!

Moderator DKK – Justyna Ryczek

 

Podmorska wyspa” - książka która mnie oczarowała i zachwyciła. Opisane jest życie czarnoskórej Zarite. Kiedy miała 9 lat kupił ją właściciel plantacji trzciny cukrowej. Zamieszkała w domu jego kochanki, tam nauczyła się roli służącej, gospodyni domu, mamki i nałożnicy, a potem to wszystko było jej codziennym życiem. W czasie buntu niewolników na wyspie pomogła właścicielowi uciec z wyspy i zamieszkali w Nowym Orleanie. Opisane są czasy, w których bardzo trudno żyło się czarnym ludziom. Serdecznie zachęcam do przeczytania tej lektury.

                                                                                                                                          Irena

 

Książka Isabel Allende ,,Podmorska wyspa” to ciekawa historia niewolnicy Zarite, która żyła na wyspie Saint Domingue pod koniec XVIII wieku. Zarite miała bardzo smutne i ciężkie życie. Autorka opisuje jej tragedie, przykrości i losy innych niewolników oraz ich trud w dążeniu do wolności. Na kartach książki poznajemy też historię wyspy, konflikty i wojny, , które ją dotknęły. ,,Podmorska wyspa” to książka przygodowo- historyczna. Polecam.

                                                                                                                                        Aneta

,,Podmorska wyspa” – to powieść o losach niewolników, którzy zostali sprzedani z Afryki amerykańskim plantatorom. Autorka opisuje ich ciężkie życie i niewolniczą pracę na plantacjach trzciny cukrowej. Pracowali w wielkim upale bez jedzenia, a nawet bez wody, a gdy ze zmęczenia padali i mdleli byli  bici i okrutnie karani. Jedna z niewolnic – Zarite – miała to ,,szczęście”, że trafiła do domu właściciela plantacji. Tu też czekały ją cierpienia i upokorzenia: gwałty, odebranie dziecka. Gdy dochodzi do buntu niewolników, Zarite jednak ratuje swego pana. Jednocześnie prosi o podpisanie dokumentu o uwolnieniu z niewolnictwa. I spełnia swoje marzenie. Jest wolna.

                                                                                                                                                Genowefa

                                                                                                                                                                                                              

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: