Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26772259 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Woli Mieleckiej

David Lagercrantz: "Co nas nie zabije"

08-11-2015

 "Co nas nie zabije"

Na ostatnim spotkaniu naszego klubu, które odbyło się 2 listopada zapoznaliśmy się z kontynuacją bestsellerowej trylogii Millennium nieżyjącego już Stiega Larssona pt. ,, Co nas nie zabije”. Książka ukazała się pod koniec sierpnia, w 10 rocznicę wydania pierwszego tomu Millennium ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” i napisał ją David Lagercrantz.

Na kartach 500 stronicowej powieści powracają znani i lubiani przez czytelników bohaterowie: Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander. Dziennikarz przechodzi kryzys i myśli o zmianie zawodu. Lisbeth zaś dokonuje szalonego i największego ataku hakerskiego w swoim życiu.

 Pewnej nocy Blomkvist odbiera telefon od profesora Fransa Baldera, czołowego eksperta w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, który powrócił właśnie z Doliny Krzemowej. Balder twierdzi, że jest w posiadaniu wstrząsających informacji na temat amerykańskich służb wywiadowczych. Przyznaje też, że ma kontakt z młodą genialną hackerką, która przypomina kogoś, kogo Blomkvist zna aż za dobrze. 
Dziennikarz ma nadzieję, że oto udało mu się natrafić na sensacyjny materiał, jakiego on i Millennium tak bardzo potrzebują. Lisbeth Salander ma jednak swoje własne plany. Nadszedł czas, aby ich drogi los ponownie skrzyżował! A my jesteśmy świadkami kolejnego, zakrojonego na szeroką skalę śledztwa. Mamy tutaj i szpiegostwo przemysłowe i mafię. Pojawia się też problem przemocy domowej i dziecko autystyczne, obdarzone niezwykłymi zdolnościami matematycznymi. Autor stworzył niezwykle ciekawą fabułę kryminalną, od której trudno się oderwać. 

Nie da się omawiać powieści Lagercrantza, nie porównując jej do trylogii Larssona. Przypomnijmy tytuły Millennium: ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, ,,Dziewczyna, która igrała z ogniem” , ,,Zamek z piasku, który runął” .Poza tym dawno już, o ile kiedykolwiek, żadna książka nie wywołała takiego poruszenia na czytelniczym rynku i aż takich kontrowersji. Dlatego na naszym spotkaniu toczyła się niezwykle burzliwa dyskusja wokół książki ,, Co nas nie zabije” i okoliczności jej powstania.

Dla wszystkich fanów czytania, a także dzielenia się wrażeniami i opiniami z przeczytanych książek zapraszamy do udziału w następnym spotkaniu DKK w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej, które odbędzie się 30 listopada o godzinie 16:30. Tematem będzie ,, Tajemnica Filomeny” Martina Sixsmith.

Moderator DKK- Justyna Ryczek

„ Millenium . Co nas nie zabije ” Davida Lagercrantza choć jest kontynuacją trylogii „Millennium" Stiega Larssona dla mnie jest to pierwsza książka tej serii, którą miałam możliwość przeczytać. Autor opisuje realia działalności amerykańskich służb specjalnych, świat sztuczek hakerskich oraz badania nad sztuczną inteligencją. Sam początek książki choć wydawał się trudny w odbiorze, zapowiadał nietuzinkowy rozwój wydarzeń. Ciekawie opisane wątki dotyczące głównych bohaterów Mikaela Blomkvista oraz  Lisbeth Salander powoli wciągają w lekturę książki, która okazuje się doskonałym kryminałem. Całość napisana świetnym językiem przy jednoczesnym ukazaniu mechanizmów dziennikarstwa śledczego.

                                                                                                                            Agnieszka

,,Co nas nie zabije” to czwarta część Millennium. Fabuła książki jest interesująca, akcja trzyma w napięciu. Lisbeth szalona dziewczyna i najlepsza hakerka - czuła i opiekuńcza dla Augusta - stanowcza i nieustępliwa dla jego ojczyma. Mikael – dziennikarz - przed którym prawie koniec dziennikarskiej popularności, wplątany w sprawę wycieku informacji z komputerów NSA, dzięki Lisbeth i zebranym materiałom ponownie staje się popularny. Jego artykuł i pomoc finansowa Lisbeth ratują Millenium od upadku. Akcja trzyma w napięciu i uważam, że jest to bardzo dobry kryminał. Zachęcam do przeczytania.

                                                                                                                                       Irena

Autor kontynuacji Millennium - David Lagercrantz jest znanym pisarzem, ale i też doskonałym dziennikarzem śledczym. Zna wszelkie działania policji i wywiadu w Szwecji. Te umiejętności niezwykle przydały mu się do napisania tej powieści. W książce ,,Co nas nie zabije” poznamy losy naukowca Fransa Baldera, jego syna Augusta, chorego na autyzm i żony Hanny, popularnej aktorki. Balder to człowiek bardzo zdolny, wybitny naukowiec. Pracuje nad urządzeniem, które będzie pracowało, jak ludzki umysł. Wszystko wskazuje, że jest na dobrej drodze, aby stworzyć sztuczną pamięć. Rzuca jednak pracę, by zająć się chorym na autyzm synem Augustem. Widzi bowiem, że chłopcu dzieje się krzywda i jest maltretowany przez ojczyma i jego przyjaciela. Zabiera chłopca do domu i roztacza nad nim opiekę. Mafijni sprawcy postanawiają ukraść wyniki jego wieloletnich badań. Przygotowują atak. Co z tego wynikło? Przeczytajcie sami. Polecam.

                                                                                                                                  Genowefa

 

 

 

                                                                                                                            

                                                                                                        

                                                                                                                                  

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: