Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849548 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Grodzisku

Jon Krakauer: "Wszystko za Everest"

01-02-2016

 Na zlecenie amerykańskiego magazynu ,,Outside” Jon Krakauer, alpinista, pisarz i dziennikarz, poleciał do Nepalu, by wziąć udział    w komercyjnej wyprawie na Mount Everest, pod kierownictwem doświadczonego nowozelandzkiego przewodnika Roba Halla. Wyprawa zakończyła się tragedią. Podczas ataku szczytowego, 10 maja 1996 roku, z ośmiu uczestników (sześciu westmenów i dwóch Szerpów), którzy osiągnęli szczyt, zeszło dwóch: Jon Krakauer i Mike Grom. Reszta ekipy straciła życie ,,we wściekłej burzy, jaka nadciągnęła bez ostrzeżenia”.

W swej książce ,,Wszystko za Everest” Jon Krakauer opisuje tę fatalna ekspedycję. Kronikarsko przedstawia każdy dzień wyprawy, swoich towarzyszy, życie w czterech obozach na różnych wysokościach, a także szczegółowo analizuje przyczyny wypadku i stara się dociec prawdy.

Mimo iż sama tragedia wydarzyła się 20 lat temu, jednak wciąż budzi emocje. Problemy opisane przez amerykańskiego wspinacza obecnie przybrały jeszcze na sile, bo w komercyjnych wyprawach na Everest bierze udział coraz więcej tzw. klientów (czyli często nowicjuszy, których eskortuje się na szczyt za pieniądze), nie bacząc na zagrożenia i skutki ludzkiej ekspansji w najwyższych górach świata.

Wydarzenia jakie przedstawił Jon Krakauer wzbudziły kontrowersje także wśród himalaistów i w amerykańskich mediach ze względu na zawartą w książce krytykę działania pewnych osób z konkurencyjnej ekipy, prowadzonej przez Amerykanina Scotta Fischera (np. przewodnika z byłego Związku Sowieckiego Anatolija Bukriejewa, który w rzeczywistości uratował wszystkich członków swojej ekipy).

Aby mieć pełniejszy obraz wydarzeń na Evereście z tamtych dni   i wyrobić sobie własną opinię warto przeczytać ,, Wspinaczkę: Mount Everest i zgubne ambicje” Anatolija Bukriejewa, w której autor polemizuje z niektórymi poglądami Krakauera dotyczącymi tamtych zdarzeń.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: