Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26772191 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przemyślu

Eric Emmanuel Schmitt: "Intrygantki"

28-01-2016

25 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Przedmiotem dyskusji spotkania był dramat francuskiego pisarza Érica Emmanuela Schmitta pt. Intrygantki.

Jest to zbór czterech, różnych od siebie dramatów. Pierwszy pt. Noc w Valognes opowiada historię pięciu kobiet spotykających się w starym pałacu, by osądzić Don Juana, którego miłosnych podbojów stały się ofiarami. Misterny plan, nie został zrealizowany, bo bohaterkom trudno kontrolować własne, odżywające emocje i narzucić im dyscyplinę porządku.
Drugi dramat pt. Gość przenosi nas do Austrii tuż przed II wojną światową, gdzie w gabinecie Zygmunta Freuda toczą się głębokie refleksje nad sensem wiary, życia i śmierci oraz istoty i miłości Boga do rodzaju ludzkiego.
Kolejna część to emocjonalny monolog Knebel, którego istotą jest zakazana, potępiona miłość, zrodzona na gruncie niezrozumienia i samotności. Jednak nadaje ona sens życiu głównego bohatera Dawida.Szatańska filozofia to z kolei gorzka, ironiczna opowieść o cierpiącym na depresję szatanie, który chce unicestwić ludzkość. Okazuje się, że zło jest banalne i to właśnie kierunek, w którym podążają ludzie wskazuje na ich upadek i zagładę.
 Autor wprowadza nas do świata namiętności: miłości, zdrady, zemsty, grzechu, zła, nienawiści, bólu, fałszu, pychy. Ustami bohaterów i prowadzonymi przez nich rozmowami zachęca nas do przemyśleń. Wywołuje w nas różne emocje, chce zaciekawić, wskazuje dylematy niełatwe do rozstrzygnięcia.
 Czytając uczestniczymy w czymś, co być może kiedyś spotkamy, co być może nigdy w naszym życiu nie zdarzy się. I to od naszej wrażliwości czytelniczej zależy, co w tej lekturze odkryjemy. Wśród poruszanych tematów są: moralność, miłość, śmierć, choroba, Bóg, wiara, filozofia, nawet polityka. Bohaterowie toczą te rozmowy w tonie poważnym i żartobliwym, często posługując się też sztuką „paradoksu”.
Dla mnie jako czytelniczki „wartością” jest już to, że zostałam zmuszona do przemyśleń na różne tematy np.: Dlaczego również dziś, piękne mądre kobiety, stają się „nieprzytomne” i uległe i na przekór wszystkiemu wierzą postać „księcia z bajki” – chociaż ta postać jest nierozłącznie związana z rozczarowaniem? Dlaczego ludzie kłamiąc, udając, manipulując liczą na cos dobrego? Czy toksyczne związki możemy nazwać miłością? Dlaczego piękne słowa – choć nieszczere, odnoszą zamierzony cel? Czym dla każdego z Nas jest wolność, czym wiara, a czym jest mądrość?
Czytamy o naszych lidzkich słabościach, o cierpieniu, winie i karze, pojmowaniu sprawiedliwości. Ale również o tym, że miłość i bliskość jest tym co nadaje życiu sens. Więc mamy wiele tematów do przemyśleń i dyskusji. Ponadto pisarz wyzwala w nas zdolność do poruszania najwrażliwszych strun duszy, skłania do refleksji w sposób niebanalny ale i też niewymuszony.
                                                                                   Lidia Kiełczyńska
 
Pięć kobiet, które zostały zdradzone i porzucone przez tego samego kochanka, po latach postanawia zemścić się na nim. Mężczyzna zostaje podstępnie zwabiony do domu jednej z kobiet. Przez całą noc trwa proces sądowy gdzie oskarżonym jest były kochanek, a oskarżycielami skrzywdzone kobiety.
            Oskarżonym jest Don Juan – wzór uwodziciela, bon vivanta beztrosko pędzącego swój żywot. Podczas procesu dochodzi do całkowitej zmiany postawy oskarżycielek. Don Juan oczarowuje „ofiary” pięknymi słowami, uwodzi je swoją postawą w stosunku do każdej z nich. W kobietach odzywają się uczucia jakie żywiły do wiarołomcy w czasie gdy były z nim szczęśliwe. W ich sercach gości namiętność do czarującego kochanka.
Dlaczego te kobiety nie potrafią się oprzeć znienawidzonemu „wykorzystywaczowi”?  Dlaczego, mimo wykorzystania, porzucenia, skrzywdzenia każdej z nich, wybaczają mu wszystko, a czas romansu wspominają jako szczęśliwy okres? Co sprawia, że ten współczesny Bad Boy panuje nad nimi?
            Każda z kobiet ma swoje powody by wybaczyć i przyjąć z powrotem.  A może odpowiedzią są słowa jedna z bohaterek: „A ja nie chcę mężczyzny, który pragnie bym była szczęśliwa! Chcę..?! Niezgłębiona jest natura kobiety!”
Stanisława Żak
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: