Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26760633 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Racławówce

"Znaki szczególne", "Zabójca"

21-04-2016

Uczestniczki spotkania w dn.13 kwietnia podjęły dwa różne tematy. Pierwszy z nich „Znaki szczególne” Pauliny Wilk, to opowieść o polskim dorastaniu do wolności współczesnych-trzydziesto-paro latków; ludzi urodzonym około 1980 r. Powieść-„Zabójca” Marii Nurowskiej, opisuje historię Adama, górala z Podhala, który wraca do rodzinnych stron po dwudziestu latach nieobecności. Spędził je niesłusznie skazany w więzieniu San Quentin w Kalifornii. Losy Adama splotą się w nieoczekiwany sposób z losami Joanny- młodszej o 20 lat dziennikarki. Jakie tajemnice skrywa powieść? Dlaczego Adam po przyjeździe do Zakopanego w symbolicznym geście całuje ziemię? Dowiecie się państwo kiedy sięgnięcie po książkę, którą warto przeczytać bo akcja jak to u Nurowskiej wciąga od pierwszej do ostatnie strony! Polecamy!

A teraz już recenzja książki Pauliny Wilk jednej z członkiń DKK w Racławówce, pani Izabeli Ceglarz:

Powieść „Znaki szczególne” jest autobiografią pokolenia urodzonych około 1980 r. Dzisiejsi trzydziestolatkowie to pokolenie zmiany, pokolenie demokratycznych przemian. Autorka, jak i wszystkie dzieci tych przemian noszą swoje własne znaki szczególne. Ostatni obywatele PRL a zarazem pierwsi obywatele wolnej Polski są generacją szczególną- kim są, czy czują się wolni i spełnieni? Czy czują się „świadomymi obywatelami współczesności”? Wychowani w poczuciu równości i oswojeni z niedostatkiem ale dorastający w atmosferze rywalizacji i wielkich szans, porwani w wir przemian nie zatrzymują się na wspominaniu. Potrafią łatwiej ocenić zmiany jakie przyniosła transformacja. Wielu czytelników odczuje nostalgię, przypominając sobie tamten model życia. Obecnie poza nowymi możliwościami, zrealizowanymi szansami czy wolnością przyszły również straty- a najważniejsze z nich to oderwanie od historycznej pamięci i brak myślenia wspólnotowego. Demokracja okazała się trudna i rozczarowująca. Rośnie liczba tych którzy mówią:” nie mam na kogo głosować!”; „nie pójdę do wyborów”. Zaufanie publiczne jest w zaniku. Autorka nie zachęca do narzekania, ale stawia wiele pytań, z których chyba najważniejsze jest: 1.Jak odbudować poczucie dobra wspólnego w społeczeństwie, którego większość przestała rozumieć. 2.Czy naprawdę żyjemy w kraju, jakiego pragniemy. 3. Czy ,mamy możliwość go zmienić. A jeśli tak, to nie stójmy z boku i weźmy sprawy w swoje ręce. W mojej ocenie książka jest bardzo dobra, zawiera wiele trafnych spostrzeżeń i właściwych, trzeźwych osądów. Autorka nie narzuca nam swojego toku myślenia, swoich przekonań, ale daje swobodę interpretacji zdarzeń. „Znaki szczególne” warto przeczytać a nawet trzeba!

Izabela Ceglarz

Uczestniczki DKK w Racławówce oraz fanów Małgorzaty Wardy zapraszamy na spotkanie autorskie 12 maja 2016 r. na godz. 17.00!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: