Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26903294 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Kaja Malanowska: "Mgła"

18-10-2016

Książki, które warto czytać” – Kaja Malanowska „Mgła” -  spotkanie grupy DKK-u w Filii Nr 8.

 

Mgła’’ to pierwszy kryminał w dorobku Kai Malanowskiej i w dodatku całkiem udany. Akcja powieści rozgrywa się współcześnie w Warszawie. Komisarz Adela Rochniewicz rozpoczyna pracę w warszawskiej komendzie. To kobieta z tajemniczą przeszłością, niezwykłymi zdolnościami w postaci proroczych snów, poukładana, pedantka, właścicielka kota o dziwnym imieniu Filip-Oleńka. Ada zostaje partnerką komisarza Marcina Sawickiego, mężczyzny z problemami rodzinnymi, ale jednocześnie dobrego i uczciwego policjanta i jak się okaże człowieka wrażliwego. Razem pracują nad sprawą młodej kobiety Zofii Wagner, zamordowanej brutalnie we własnym mieszkaniu. Z początku proste śledztwo zaczyna się coraz bardziej gmatwać. Kolejne tropy okazują się fałszywe, a kolejni podejrzani niewinni. Autorka w ciekawy sposób pokazała problem nielegalnych imigrantów w Polsce i nasz stosunek do nich. Mamy tu też do czynienia z tajemniczym ruchem religijnym. Co te sprawy mają wspólnego ze śmiercią Zofii? Akcja co prawda rozwija się powoli, ale sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana aż doprowadza czytelnika do zaskakującego zakończenia. W książce mamy doskonały opis pracy policji, orginalny policyjny żargon ( np. ich miejsce pracy to „fabryka”), tępawego prokuratora, którego interesują tylko dobre statystyki, niezwykłe relacje policjantów, którzy niechętnie ze sobą współpracują, a czasami wręcz się nie znoszą. W książce tej mamy też całą gamę ciekawych charakterologicznie postaci. Od pierwszej strony towarzyszyć będzie czytelnikowi napięcie i niespodziewane zwroty akcji. Tytułowa mgła ma tu kilka znaczeń. Nie tylko pojawia się jako zjawisko atmosferyczne. Ada i Marcin mają często wrażenie, że prowadząc to śledztwo błądzą we mgle. Wreszcie w kluczowym momencie to z mgły wyłoni się prawdziwy zabójca Zofii. Książka ma kilka mankamentów, ale mimo wszystko polecam ją miłośnikom kryminałów.

Małgorzata Świder.

 

Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej spowitej mgłą Warszawie. Jest to kryminał konsekwentny, logiczny i spójny, uwypukla wiele zagadnień. Najważniejsze z nich to : problem życia uchodźców w Polsce, przemoc wobec kobiet, działalność sekt religijnych i efekty ich działań. Autorka pokazuje również codzienną trudną i żmudną pracę oficerów dochodzeniowych, nie szczędząc im jednak słów krytyki i przedstawiając ich w nie zawsze korzystnym świetle. Mgła to stan w jakim poruszają się Ada i Marcin przez dwa tygodnie szukając zabójcy młodej dziewczyny. Początkowo współpraca tej pary zgrzyta, stopniowo jednak pracuje im się coraz lepiej. Marcin stwierdza nawet, że Ada jest dla niego doskonałą partnerką w pracy. Ada i Marcin to dwie odmienne osobowości, przez co tworzą ciekawy kontrast również w stosunkach damsko – męskich. Sawicki jest „pod wrażeniem”, czytelnicy chyba też. Ada na szczęście nie i zgadzam się z nią całkowicie. Zestawienie postaci Ady i Marcina to zderzenie intuicji z racjonalizmem. Owiana tajemnicą Ada intryguje. Natomiast Sawicki jest jej przeciwieństwem – jego możemy poznać ze wszystkich stron. Książka ma ciekawą fabułę, wiele interesujących postaci, jest tu też kilka zaskakujących zwrotów akcji. Wszystko to razem tworzy naprawdę dobry kryminał.

Bogdana Turzańska

Książkę odebrałam bardzo pozytywnie. To udany kryminał. Mimo wolnego tempa akcji książka mnie wciągnęła. To przede wszystkim zasługa udanych kreacji bohaterów i wielu ciekawych wątków przedstawionych w tej powieści. Napisana jest udanym, spójnym stylem i czyta się ją dobrze. Ada Rochniewicz i Marcin Sawicki to osoby zapadające w pamięć, choć dla mnie ciekawsza wydaje się postać Sawickiego. Problem uchodźców w Polsce i wątek sekty religijnej w kościele katolickim także zostały pokazane w ciekawy sposób. „Mgła” to rzetelnie napisany kryminał z zaskakującym zakończeniem. Książka na pewno warta polecenia.

Wiesława Szczoczarz.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: