Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26952444 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Lissa Price: "Starter", "Ender"

01-02-2016

Spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Podczas pierwszego spotkania DKK dla młodzieży w nowym roku, rozmawialiśmy  o książkach Lisy Price zatytułowanych „Starter” oraz „Ender”. Osadzone w dystopijnej rzeczywistości powieści wyróżnia wśród literatur młodzieżowej świeża, futurystyczna fabuła, stawiająca wiele ważnych pytań natury etycznej.

Autorka przedstawia świat zniszczony przez bakteriologiczną wojnę, którą przeżyli dzięki szczepieniom jedynie Enderzy, ludzie w wieku od kilkudziesięciu do nawet dwustu lat, oraz Starterzy, czyli dzieci i młodzież. Ocalałe społeczeństwo zostało podzielone na dwie grupy, pośród których prym wiodą doświadczeni i zamożni Enderzy. Starsi wydają się być wyzuci z wszelkich wartości, są gotowi zrobić wszystko, by ich życie trwało możliwie jak najdłużej. Starterzy nie posiadający dziadków  są bezdomni lub trafiają do zakładów dla nieletnich.  

Główna bohaterka, nastoletnia Callie, wraz z młodszym bratem Tylerem i przyjacielem Michaelem pomieszkuje w opuszczonych na przedmieściach Los Angeles ruderach i codziennie musi walczyć o przetrwanie. Callie decyduje się na desperacki krok, aby uratować chorego brata i zatrudnia się w Prime Destinations. Firma oferuje nastolatkom ogromne kwoty, za wypożyczanie ich ciał Enderom - seniorom, pragnącym znów być młodymi. Dzięki zarobionym pieniądzom bez problemu utrzyma siebie i Tylera, a nawet kupi sobie dom. Niestety wszystko się komplikuje gdy neurochip, który został umieszczony w jej głowie, ma awarię i Callie budzi się w życiu Helen – kobiety, która wypożyczyła jej ciało. Okazuje się, że  Helen zamierza robić coś więcej, niż tylko cieszyć się życiem – a machina władzy Prime Destinations sięga dalej, niż Callie przypuszczała. Dziewczyna postanawia ujawnić światu czym tak naprawdę zajmuje się „Prime Destinations” i zrobi wszystko, by odzyskać siebie i swoich najbliższych.

Młodzieży bardzo spodobała się fabuła, przenosząca czytelnika w świat, w którym młodzi ludzie - Starterzy - wypożyczają swoje ciała starszym – Enderom , by ci mogli w pełni korzystać z życia. Lekki styl autorki, krótkie zdania bez zbędnych opisów oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nie  można się oderwać od lektury. Wizja świata stworzona przez autorkę jest dość poruszająca i fascynująca, jak stwierdzili Klubowicze. Ponura rzeczywistość dzieci walczących o życie w slumsach, okrutny los jaki czeka ich w zakładach dla nieletnich, gdzie traktowane są jak więźniowie w zestawieniu ze sterylną czystością Prime Destinations i bogatymi dzielnicami Enderów budzi w nas wiele emocji. Klubowiczom podobała się siła, odwaga, determinacja Callie, która podejmuje walkę z systemem, niczym Katniss z „Igrzysk śmierci”.

W dzisiejszych czasach obserwuje się kult piękna i młodości - coraz częściej postrzegamy innych poprzez pryzmat wyglądu. Socjologia nazywa to zjawiskiem wymytej tożsamości, które jest charakterystyczne dla rozwiniętych społeczeństw. Coraz mniej liczy się wykształcenie, czy charakter człowieka. Każdy z nas chciałby być kimś wyjątkowym, pięknym i bogatym. Ludzie próbują zamaskować upływający czas poprzez operacja plastyczne, co nie zawsze wychodzi im na dobre.

Lisa Price pokazuje nam do czego może doprowadzić kult piękna i młodości w połączeniu z nieograniczona władzą! Podczas spotkania zastanawialiśmy się, czy gdyby w dzisiejszych czasach spełnił się taki scenariusz, starsi wykorzystali by swoją przewagę, czy może zatroszczyli by się o pozostałe bez środków do życia sieroty? Poruszyliśmy również kwestię moralności, prostytucji
i poszanowania godności drugiego człowieka, które wyłaniają się po głębszym rozważeniu fabuły. Jak twierdzi sama autorka:
(…) skłaniam się ku metaforze, bowiem zachęca ona do zadania sobie pewnych pytań, do jakich prowokuje sytuacja, w której ktoś może kontrolować twoje ciało, choć ty nadal zachowujesz pełną świadomość; motywuje do zastanowienia się nad kwestią, że dzisiaj lekarze mają większą władzę nad twoim organizmem niż ty. Proceder wypożyczania ciał - czuwa nad nim tajemnicza organizacja Prime Destinations - nie jest jednak całkowicie bezpieczny, o czym przekonuje się nastoletnia Callie, bohaterka „Startera”, której ciało ma zostać wykorzystane do zbrodniczego celu.

/ "Lekarze mają większą władzę nad twoim organizmem niż ty" - wywiad z Lissą Price - http://ksiazki.wp.pl/tytul,Lekarze-maja-wieksza-wladze-nad-twoim-organizmem-niz-ty-wywiad-z-Lissa-Price,wid,21243,wywiad.html?ticaid=116674/

 

oprac. Agnieszka Dworak

Recenzja książki pt. „Starter” Lissy Price
Lissa Price zabiera nas w podróż do świata, w którym nikt poniżej szesnastego roku życia nie może czuć się bezpieczny. Starzy, bogaci Enderzy czyhają na nastoletnie ciała do wynajęcia, by w ich skórze przeżywać szalone i niebezpieczne przygody. Jak się obronić przed taką okupacją.
Wojna bakteriologiczna spowodowała śmierć ludzi pomiędzy szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. Dzieci i nastolatki pozostawione bez opieki i środków do życia błąkają się po opuszczonych ulicach, walcząc o jedzenie i unikając policji. Złapani, trafiają do obozów niewolniczej pracy lub do Prime Destinations – firmy pozornie oferującej zatrudnienie. Dla zdesperowanych dzieciaków wydaje się to być szansą na odmianę losu. Mają tylko użyczyć swojego ciała, by (po zachipowaniu) ktoś wszedł w ich świadomość i przez jakiś czas żył jak nastolatek. Tak głosi reklama. Tyle, że żadna reklama nie mówi całej prawdy. Callie, główna bohaterka opiekująca się chorym siedmioletnim bratem, nie widząc innej możliwości, zgłasza się do banku ciał. Po kilku wynajmach ma otrzymać pieniądze, dzięki którym stać ją będzie na mieszkanie i leczenie Tylera. Początkowo wszystko przebiega zgodnie z planem i przewidywaniami. Do czasu, aż Callie usłyszy w swojej głowie głos renterki. I odkryje, że ktoś chce ją wykorzystać do zabicia senatora.
Kult młodości i pieniądza popycha ludzkość do przekraczania granic moralności. W tej dystopijnej opowieści starości oznacza władzę niedostępną nieletnim. Czy Enderzy aż tak bardzo różnią się od Starterów? Tak samo chcą cieszyć się życiem, korzystać z jego uroków, tańczyć, uprawiać sporty, spotykać się z przyjaciółmi. Przeszkadza im w tym jednak stare, schorowane ciało. A gdyby tak znaleźć sposób na wieczną młodość? Bank ciał oferuje początkowo życie w młodym ciele na próbę. Ale za odpowiednią sumę pieniędzy można będzie wynająć „coś” na zawsze. Pomysłodawcy „zrobią wszystko, by wykorzystywać stuletnie doświadczenie i rozum Endera w połączeniu z silnym i młodym ciałem”. Nikt nie pyta pozbawionych pełnoletniości dzieciaków o zdanie. Na szczęście autorka zadbała o to, żeby ten świat nie był taki czarno-biały. Znajdą się tacy, którzy pomogą walczyć Callie i innym o odzyskanie własnego życia.
Ta książka naprawdę „wciąga”! Przeraża i fascynuje. Mimo, że jest napisana dla młodego odbiorcy, starsi też znajdą w niej coś dla siebie. Zapewnia dobrą zabawę, ale i refleksję nad granicami eksperymentów medycznych czy nad skutkami braku szacunku dla ludzkiego życia – młodego czy starego. Kontynuacja tomu pierwszego, „Ender”, zapewnia jeszcze większą dawkę emocji i zwrotów akcji. W oczekiwaniu na kolejny (ostatni?) tom tej historii szczerze polecam powieści Lissy Price.                                                
Piotr Cesarz – Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w WiMBP w Rzeszowie, uczeń II klasy gimnazjum
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: