Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853293 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Hanna Cygler: "Grecka mozaika"

25-11-2016

„Książki, które warto czytać’’ – Hanna Cygler: „Grecka mozaika’’ Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8

 

„ Labirynt losów i uczuć z grecką tajemnicą w tle"

Grecka mozaika" Hanny Cygler - tytuł jest wyjątkowo dobrze dobrany. Historia opowiedziana przez autorkę to rzeczywiście mozaika przeplatających się opowieści i zdarzeń osadzonych w czasach wojennych , latach 50 – tych,70 –tych i współcześnie w 2010 roku. Wraz z bohaterami czytelnik znajdzie się w Bieszczadach, Krakowie, Gdańsku , Grecji i Nowym Jorku. Wszystkie te opowieści związane są z głównym bohaterem Jannisem Kassalisem zwanym też Jankiem. Opowieść zaczyna się latem 2010 roku na Korfu. To tu mieszka Jannis. Jego spokojne i zdawałoby się poukładane życie mąci pojawienie się Niny, młodej kobiety z Polski. Nina ma podejrzenia, że Jannis może być jej ojcem. Chce też dowiedzieć się od niego czegoś o swojej matce. Po początkowej nieufności powoli zaczyna nawiązywać się między nimi przyjaźń. Jannis wraca do przeszłości. Opowiada Ninie o swoich rodzicach, ich losach w Grecji w czasie drugiej wojny światowej oraz o wojnie domowej, która wybuchła tam w 1948 roku. Gdy do władzy doszli monarchiści, ojciec Jannisa Jorgos, który był komunistą musiał wraz z żoną Ismeną uciekać z Grecji. Zamieszkali w Polsce, tutaj Jannis się urodził , wychował i chodził do szkoły. W latach 50- tych po śmierci matki Jannis wraz z ojcem i starszym bratem przenieśli się do Krakowa. Wkrótce ojciec ożenił się ponownie z Renatą, którą poznał przebywając w sanatorium. Urodziła się im córka Bożena. Obaj synowie nigdy nie zaakceptowali macochy, ale przyrodnią siostrę pokochali. W latach 70- tych gdy Jannis był młodym chłopakiem zaczął zajmować się nielegalną wymianą walut. To właśnie wtedy nawiązał romans z matką Niny. Jednak jego największą i niespełnioną miłością była Alicja, studentka która uczyła go angielskiego. Wkrótce zostaje niesłusznie oskarżony o handel narkotykami i zabójstwo młodej prostytutki. Musi wyjechać z Polski bez możliwości powrotu. Wraca do Grecji, tam żeni się z córką bogatego armatora, a po jego śmierci staje na czele olbrzymiej firmy. W książce mamy jeszcze wiele innych zaskakujących sytuacji, które mają wpływ na całą opowieść. Duży plus dla autorki za pokazanie wątków z trudnej i krwawej historii Grecji, które zapewne nie są znane większości Polaków. Znakomicie przedstawiona sytuacja greckich emigrantów w Polsce i wreszcie świetnie ukazany obraz Polski czasów komunistycznych. Doskonała narracja, świetne wątki, niezwykli bohaterowie i lekki styl autorki sprawiają, że książka wciąga czytelnika od początku do końca. Choć zakończenie wymaga własnej interpretacji. Pozycję tę posiadamy w naszych zbiorach, jest chętnie pożyczana i pozytywnie oceniana przez czytelników.

 

Małgorzata Świder

 

Grecka mozaika” Hanny Cygler to opowieść pełna zaskakujących wątków i nietuzinkowych bohaterów. Książka napisana lekkim stylem z doskonałą narracją wciąga czytelnika w akcję. Autorka zgrabnie przechodzi od przeszłości do teraźniejszości swoich bohaterów. Na tle zmian społecznych zachodzących w Polsce i rządów junty w Grecji ukazane są losy zwykłych ludzi. Poznajemy zawiłe losy rodziny Jannisa Kassalisa, który urodził się w Polsce, gdyż był synem uchodźców z Grecji. Mamy tutaj świetnie oddany klimat komunistycznej Polski i świat emigrantów próbujących ułożyć sobie w niej życie. W „Greckiej mozaice” nie tylko teraźniejszość miesza się z przeszłością, ale również miłość z nienawiścią, a wojna z pokojem. Wątki splatają się i przenikają wzajemnie, tworząc zwartą całość. Przeplatające się historie tworzą spójny obraz dramatycznych losów greckiej rodziny, której niemal każdy wybór niesie za sobą fatalne konsekwencje. Motywacje działań bohaterów powieści są przedstawione bardzo realistycznie. Pokazują też problem jak dziwnie potrafią się łączyć losy pozornie różnych ludzi. Powieść przede wszystkim ukazuje ucieczkę emigrantów z ogarniętej wojną domową Grecji, osiedleniu się w Polsce oraz trudnym procesie adaptacji do innych warunków. Główny bohater powieści Jannis urodził się w Polsce w greckiej rodzinie. Jannis często wraca wspomnieniami do własnego dzieciństwa i młodości. Wspomnienia te są gorzkie i skrywane przed obcymi. Gdy już wrócił do Grecji, założył rodzinę, poukładał sobie życie i chce odpocząć okazuje się, że upiory przeszłości dają o sobie znać. Pojawia się u niego w domu młoda Polka Nina, która podejrzewa , że może być jego córką. Stopniowo nawiązuje się między nimi nić porozumienia i Jannis odkrywa przed Niną rodzinne tajemnice. Na życie Jannisa w Grecji złożyło się wiele wydarzeń, tragedii i wylanych łez. Jannis jest już teraz schorowanym człowiekiem. Długie rozmowy z Niną zmieniają ich oboje. Pomagają dostrzec i ułożyć wszystkie elementy mozaiki. Powieść tworzą ciekawi ludzie i ich dramaty co sprawia, że ich historia jest prawdziwa i porusza wyobraźnię i uczucia czytelnika.

Bogdana Turzańska

Twórczość Hanny Cygler jest mi dobrze znana. Czytałam kilka jej książek. Według mnie to jedna z bardziej ciekawych autorek naszej literatury. Historie opowiadane przez nią w książkach są przede wszystkim prawdziwe i zawsze wciągające. Nie inaczej jest z „Grecką mozaiką’’. Książka lekka ,łatwa i przyjemna, choć przedstawione w niej tematy zaskakują. O emigracji Greków do państw europy środkowej i wschodniej słyszałam wcześniej, natomiast nie wiedziałam nic o historii Grecji w czasie drugiej wojny światowej. Ale mamy tu też prawdziwą podróż w czasie, świetną akcję, doskonały opis wojny domowej w Grecji, czasy PRL, wiele niezwykłych charakterologicznie postaci, które zapadają w pamięć czytelnika. To książka przy której na pewno nie można się nudzić i którą czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Barbara Kowalska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: