Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26906697 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Strzyżowie

Catrin Collier: "Carski smok"

10-02-2016

 Catrin Collier to pisarka, która urodziła się i dorastała w walijskim Pontypridd. Pracę podjęła w Ameryce, później w Europie, lecz w końcu powróciła w rodzinne strony i tu rozpoczęła swą przygodę pisarki. Dzięki dziewiętnastu powieściom historycznym dla kobiet, stała się jedną z najbardziej popularnych walijskich pisarek. Catrin Collier jest również autorką powieści kryminalnych, które tworzy pod pseudonimem Katherine John.

W ,,Carskim smoku" akcja toczy się na początku drugiej połowy XIX wieku. Pierwsze karty powieści informują nas o przygotowaniach czynionych w Rosji na przyjazd walijskich robotników do pracy, którzy mają przyczynić się do budowy przemysłowego imperium cara. Głównymi bohaterami powieści są małżonkowie – pielęgniarka i lekarz, brat lekarza oraz biedne rodzeństwo. Wkrótce przekonują się oni w jak odmiennych do ich dotychczasowych realiów, warunkach przyjdzie im żyć. Z jednej strony komfortowe zakwaterowanie, służba, z drugiej – dyskryminacja, antysemityzm i brak równouprawnienia w dostępie do lekarza i medycyny. Walijczycy stają się częścią społeczeństwa, środowiska, w którym żyją, z ich pozytywnymi i negatywnymi bohaterami, perypetiami, miłością, przeciwnościami losu.

Czytając tę historyczną powieść dochodzimy do wniosku, że wkład postaci w wydarzenia jest nierówny – niektóre z nich są dokładnie prześwietlone na początku powieści tylko po to, by w dalszej części pełnić rolę zaledwie znikomą. Inni bohaterowie wręcz przeciwnie. I że ta ciekawa i mądra książka nie posiada początku ani końca, wstępu ani posłowia, w którym autorka przedstawiłaby źródło z jakiego korzystała rysując obrazy piękne i niepowtarzalne, ale nie mające powiązania z kolejnymi i poprzednimi. W zasadzie powieść składa się z fragmentów życia kilkunastu osób w ciągu kilkunastu miesięcy bycia razem na przełomie lat 60-70 XIX wieku w Rosji. Mimo tego, „Carski Smok” spełnia warunki dobrej powieści historycznej, którą czyta się jednym tchem.

 

Czesława Szlachta-Pytko

Dyskusyjny Klub Książki przy MGBP w Strzyżowie

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: