Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26846074 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Torkach

Ken Follett: "Krawędź wieczności"

01-04-2016

Po Świętach Wielkiej Nocy, tradycyjnie już w każdy ostatni czwartek miesiąca nasi klubowicze DKK zebrali się 31 marca 2016 roku w BP w Torkach na kolejnym spotkaniu klubu. Tym razem naszą uwagę skupiła pozycja Kena Folletta, brytyjskiego pisarza specjalizującego się głównie w thrillerach i powieściach politycznych pt. „Krawędź wieczności” – ostatniej części trylogii ”Stulecie”.

Powieść opisuje wzajemnie splątane losy pięciu rodzin, amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej na tle burzliwych wydarzeń kształtujących historię XX wieku. Autor ukazuje historię świata od okresu wzniesienia muru berlińskiego do zwycięstwa Baraka Obamy w wyborach prezydenckich. Ponadto z chwilą kiedy odkrywamy kolejne strony książki, znajdujemy wiele scen rozrywających się za oficjalnymi kulisami wielkiej polityki, z udziałem Chruszczowa, Breżniewa, Johna F. Kennedy’ego czy Marcina Luthera Kinga. Uczestniczymy w żarliwej walce o równouprawnienie kolorowej mniejszości w Ameryce, z napięciem śledzimy kubański kryzys rakietowy i jesteśmy świadkami sytuacji politycznej krajów ogarniętych falą komunizmu. Poznajemy także realną sytuację Niemiec Wschodnich, gdyż razem z bohaterami powieści uczestniczymy w dramatycznej ucieczce do Berlina Zachodniego. Dodatkowo stajemy się obserwatorami narodzin nowych przemian kulturowych, społecznych i obyczajowych, jakie dokonywały się w tym okresie: wyzwolenie seksualne, kształtowanie się nowoczesnej muzyki rockowej, narodziny takich gwiazd jak: Bob Dylan, Joan Boaez, Zespołów „The Beatles”, czy „Rolling Stones”, obserwujemy także działalność „dzieci kwiatów” protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie. Ponadto miła niespodzianka czeka na polskich czytelników, którzy zbliżając się do końca powieści, odkryją, iż opowieść Folletta o dziejach Europy XX wieku prowadzi nas do wydarzeń w Polsce, dających początek przemianom w Europie Wschodniej w 1989 roku. Najpierw mamy więc strajki na Wybrzeżu w 1980 roku, później dramat stanu wojennego – wszystko widziane oczami Rosjanki i Amerykanina; są również obrady Okrągłego Stołu i klimat pierwszych częściowo wolnych wyborów, kiedy jeszcze nikt nie był pewien, czy to, co w Polsce się dzieje, nie zostanie zdławione przez interwencję radzieckich wojsk. 

Po książkę Kena Folletta sięgnęłam z lekkim niepokojem. Odstraszyła mnie objętość powieści, gdyż autor „Krawędź wieczności” rozpisał na 1136 stronach. Tematyka historyczno-polityczna, też raczej kierowana jest do wąskiego grona czytelników. Szybko jednak okazało się, że to tylko pozory. Książkę naprawdę warto przeczytać! Już po pierwszym zapoznaniu się z lekturą, przekonałam się, że powieść jest wciągająca i zapewni mi rozrywkę na długi czas. Autor w swojej powieści potrafił znakomicie nakreślić zarówno tło historyczne związane z najważniejszymi wydarzeniami najnowszej historii, jak również w sposób interesujący przedstawić losy fikcyjnych bohaterów, którzy stali się uczestnikami i świadkami najważniejszych wydarzeń decydujących o losach ówczesnego świata. Dzięki takiemu połączeniu postaci – fikcyjnych i historycznych - czytelnicy utożsamiają się zarówno z losami bohaterów historii XX wieku uwikłanymi w życie polityczne, jak również przeżywają ich życiowe rozterki, tęsknoty i trudne wybory. Polecam powieść, gdyż warto sobie przypomnieć i uporządkować wydarzenia z burzliwego okresu XX wieku i śledzić roztargnienia codziennego życia bohaterów.

Monika Wańkowicz-Hanas 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: