Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853565 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Woli Mieleckiej

Carla Montero: "Szmaragdowa tablica"

28-11-2016

Szmaragdowa tablica” na spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej

 

Na listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Carli Montero, hiszpańskiej pisarki, która zadebiutowała w 2010 roku. „Szmaragdowa tablica” to druga książka pisarki, która przyniosła jej popularność w całej Europie. Jest to piękna opowieść, w której teraźniejszość splata się z przeszłością – renesansową i wojenną. Na okładce możemy przeczytać blurb następującej treści: „Historia i współczesność, miłość i wojna, zakazany romans i dzika zazdrość, tajemniczy obraz i opętanie chciwością – ta wspaniała powieść zachwyca, przeraża i wciąga bez reszty”. Jeszcze nigdy żadna recenzja tak doskonale nie oddała klimatu książki. To jedno zdanie mówi nam wszystko! I jest to najlepsza recenzja dla „Szmaragdowej tablicy”. Parę słów ode mnie o powieści. Główną bohaterką jest Hiszpanka Ana, pasjonatka sztuki, pracownica Muzeum Prado i dziewczyna bogatego niemieckiego biznesmena i kolekcjonera dzieł sztuki Konrada Köllera. Na jego zlecenie rozpoczyna poszukiwania tajemniczego obrazu „Astrolog” autorstwa renesansowego malarza Giorgione, o którym nie wiadomo nawet, czy na pewno istnieje. Poszukiwania odkrywają przed Aną i współpracującym z nią doktorem Arnoux z Paryża rozgrywającą się w czasach drugiej wojny światowej historię rzekomej posiadaczki obrazu Sary Bauer i poszukującego „Astrologa” – na zlecenie samego Hitlera – nazisty Georga von Bergheima . „Szmaragdowa tablica” jest mieszanką wielu gatunków. Nie jest to tylko banalna opowieść o poszukiwaniu tajemniczego obrazu. Autorka wplata w nią w doskonały sposób historię miłosną. Trudną, zakazaną a jednak... możliwą, wbrew wszystkim i wszystkiemu. Polecam wszystkim lubiącym zagadkowe historie, których rozwiązanie tkwi w przeszłości i którym towarzyszą burzliwe uczucia bohaterów.

 

Carla Montero pisząc książkę „Szmaragdowa tablica”, stworzyła wzruszającą i piękną opowieść o zmiennych losach ludzkich. Ukazując postać zmysłowej Any, która zakochana     w sztuce rozpoczyna poszukiwania zaginionego obrazu, przenosi nas w realia Paryża z okresu okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Zagadka obrazu połączy losy francuskiej Żydówki z majorem SS oraz spowoduje niespodziewane konsekwencje ich zakazanego romansu. Dodatkowo świetnie oddana rzeczywistość historyczna działań Rzeszy Niemieckiej pod rządami Adolfa Hitlera i jego ludzi wciąga czytelnika i skłania do refleksji. Jak zakończą się badania Any oraz w jaki sposób wpłyną na jej dalsze życie? Czy ów tajemniczy obraz się odnajdzie i odkryta zostanie jego tajemnica? Na te i inne pojawiające się na kolejnych stronach pytania odpowiedzi udzieli lektura „Szmaragdowej tablicy”, do czego gorąco zachęcam.
Agnieszka
 
 
Szmaragdowa tablica” to przepiękna powieść, od której trudno się oderwać. Cały czas trzyma w napięciu do ostatniej kartki. Posiada zaskakujące zakończenie, nie takiego się spodziewałam. Zawsze czytając domyślam się albo próbuję zgadnąć, jak dana historia się skończy. W przypadku „Szmaragdowej tablicy” to mi się nie udało. Na kartach książki poznajemy historię II wojny światowej i walki francuskiego ruchu oporu. Na tym wojennym tle rozwija się romans między Żydówką a Niemcem. Jest to trudna miłość w bardzo trudnych czasach. Jednak wszędzie, gdzie są ludzie, są różne relacje między nimi. Historia ta pokazuje, jak cienka jest nić między miłością, a nienawiścią i do czego może doprowadzić zazdrość.
Serdecznie polecam - Aneta

Zapraszamy na kolejne, grudniowe spotkanie i do wspólnej dyskusji nad książką Agnieszki Lingas- Łoniewskiej „Brudny świat”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: