Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849031 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Woli Mieleckiej

Agnieszka Gil: "Układ nerwowy"

15-03-2016

O uzależnieniach w Filii Bibliotecznej w Woli Mieleckiej.

W piątek 11 marca w sali klubowej Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy jakże poważny we współczesnym świecie problem alkoholizmu, dotykający wiele rodzin naszego społeczeństwa. Kanwą do dyskusji stała się powieść Agnieszki Gil pt. „Układ nerwowy.” I choć to pierwsza książka autorki przeznaczona dla dorosłego odbiorcy, porusza trudne i bolesne tematy. "Układ nerwowy" to odważna próba ukazania skomplikowanego dramatu osoby z najbliższego otoczenia alkoholika. Magda, główna bohaterka tworzy z Szymonem na pozór szczęśliwą rodzinę. Ona zajmuje się domem, wychowywaniem córeczki, on zaś jest prezesem dobrze prosperującej fabryki zabawek. Sielankę zakłócają jednak coraz częstsze powroty męża pod wpływem alkoholu. Magda nie chce przyjąć do wiadomości, iż Szymon jest coraz bardziej uzależniony. Dochodzi do tego, że wręcz ukrywa ślady jego nałogu. Nie ma pojęcia, że sama boryka się z problemem współuzależnienia, który rzutuje równie dramatycznie na życie jej i córeczki, co uciekanie w alkoholizm Szymona. Dopiero rozmowy z przyjaciółką uświadamiają Magdzie, że musi w swym życiu coś zmienić, że nałóg męża od dłuższego czasu niszczy ich rodzinę. Przed kobietą trudna droga do zrozumienia samej siebie i zmierzenia się z własnymi słabościami: bólem, strachem, niepewnością i lękiem o jutro. Czy Magdzie się uda? Agnieszka Gil napisała książkę, która ma charakter terapeutyczny dla wielu odbiorców. Otwiera oczy i pozwala zrozumieć rzeczywistość wszystkim, których dotyka problem alkoholizmu i współuzależnień. Powieść jest również swoistym przewodnikiem po Wrocławiu. Wraz z bohaterką spacerujemy po starych ulicach i skwerach, zwiedzamy muzea i przyglądamy się zabytkowym kamienicom. Podsumowując - „Układ nerwowy” to piękna i mądra opowieść o trudnej miłości, trudnych problemach, trudnych decyzjach, ale mimo wszystko o nadziei na lepsze jutro.

Wszystkich pozytywnie „uzależnionych” od czytania i książek zapraszamy 15 kwietnia na kolejne spotkanie DKK. Tym razem zajmiemy się książką pt. „Szósty” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.

Justyna Rycek

 
Magdalena, bohaterka książki Agnieszki Gil „Układ nerwowy”, jest mamą, żoną i strażniczką domowego ogniska. Mąż zarabia, więc to ona pilnuje, żeby wszystko w domu było dopięte na ostatni guzik. Do pewnego czasu ten układ się sprawdza. Jednak powtarzające się coraz częściej alkoholowe incydenty męża uświadamiają bohaterce, że tak naprawdę od dłuższego czasu w jej małżeństwie źle się dzieje… Towarzyszymy Magdzie na wyboistej drodze codziennego życia z mężem alkoholikiem i jesteśmy świadkami jej dojrzewania: dociera do niej, że w takim „nerwowym” układzie ona też jest współuzależniona, a zacieranie śladów po wybrykach męża tylko utwierdza go w nałogu. Konsekwencją tego długiego procesu będzie decyzja o rozstaniu z mężem. Agnieszka Gil w udany sposób szkicuje w tej książce portret tzw. „normalnej” rodziny z problemem alkoholowym. Skłania czytelnika do refleksji nad mechanizmami (współ)uzależnienia, a nie oceny zachowań czy postaw bohaterów. Dzięki temu uświadamiamy sobie jak ciężko jest powiedzieć o kochanej osobie „on/ona jest alkoholikiem” a jeszcze trudniej pozwolić tej osobie sięgnąć dna, co często jest jedynym ratunkiem dla wszystkich tkwiących w takich toksycznych związkach osób…
Marzena Kasprzyk
 
Książka „Układ nerwowy” to bardzo życiowa książka, poruszająca problem alkoholizmu w rodzinie.
Główna bohaterka długo nie mogła i nie chciała przyznać przed sobą, że jej mąż ma problem. Podjęła trudną decyzję o rozstaniu. Wokół nas wiele osób boryka się z tym problemem, utrudniając życie najbliższym. Książka ciekawa, dająca wiele tematów do dyskusji i oceny postępowania bohaterów.
                                                                                                                                           Polecam. Aneta Sypek
 
Agnieszka Gil pisząc powieść pt. „Układ nerwowy” opisuje przeciętną rodzinę. Podejmuje w powieści trudny temat, jaki dość często spotykamy – alkoholizm. Żona zajmuje się domem i wychowaniem dziecka, a mąż ciężko pracuje na utrzymanie rodziny. Jest zmęczony, Osobno śpi. I coraz częściej zagląda do kieliszka. Magda walczy, prosi, błaga, aby rozpoczął leczenie. Czy uda im się pokonać nałogi uratować rodzinę? Sięgnijcie do powieści Agnieszki Gil.
                                                                                                                                     Genowefa Pietras        

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: