Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26772493 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

www.kinder.pl

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Olszanicy

Kristina Sabaliauskaitė: "Silva rerum"

06-06-2017

Dnia 23 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej W Olszanicy. Tematem spotkania była książka Kristiny Sabaliauskaitė "Silva rerum".

 

Autorka tej książki jest doktorem historii sztuki, Litwinką o polskich korzeniach od 2002 roku mieszkającą w Londynie. W 2008 roku debiutowała książką "Silva rerum". Z uwagi na wątki polskie i przywrócenie epoki Rzeczpospolitej Obojga Narodów do masowej świadomości, powieść wywołała na Litwie głośne kontrowersje i stała się bestsellerem w krajach nadbałtyckich. Okrzyknięta literackim wydarzeniem, zyskała na Litwie tytuł Książki Roku 2009. Za powieść "Silva rerum" autorka otrzymała najwyższą nagrodę Świętego Krzysztofa. „Silva rerum” Kristiny Sabaliauskaitė to książka, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Ciekawym zabiegiem autorki była zupełna rezygnacja z dialogów. Cały tekst to wyłącznie trzecioosobowa narracja . Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że powieść stała się przez to trudniejsza w odbiorze. Silva rerum - to domowa księga w rodzinach szlacheckich, popularna w XVII wieku, w której odnotowywano ważne wydarzenia - narodziny, chrzty, pogrzeby dla zachowania pamięci dla kolejnych pokoleń . Wpisy przeplatane były wierszami, ciekawymi spostrzeżeniami czy opisem przeżyć. Taka właśnie jest XVII wieczna historia szlacheckiej rodziny Narwojszów, Elżbiety i Jana Macieja oraz ich dzieci rozpoczynająca się w 1659 roku w ich dworku szlacheckim w Milkontach na Żmudzi , tuż po okrucieństwach najazdów kozackich i moskiewskiego ataku na Wilno w 1655 roku. Trzeba przyznać, że "Silva rerum" zrobiła na paniach z DKK ogromne wrażenie. Jest to powieść napisana z wielką starannością, dbałością o każde słowo, utkana z pięknych, choć często bardzo długich zdań. Czytając tę książkę ma się wrażenie, jakby się samemu uczestniczyło w opisanych w niej wydarzeniach, jakby się razem z bohaterami pośpiesznie opuszczało niebezpieczne ulice Wilna, urządzało piękny dworek w Milkontach, zachwycało się kwitnącym ogrodem Jana Macieja... Kristina Sabaliauskaitė karmi nas różnego rodzaju przemyśleniami, skłania do refleksji, do pochylenia się nad opisanymi tu sprawami, a jest ich naprawdę dużo. Możemy pofilozofować razem z autorką na temat wiary i religijności, życia i śmierci, małżeństwa i rodzicielstwa, moralności, seksualności, cielesności, duchowości i wiele innych. A do tego możemy przyjrzeć się z bliska historycznym wydarzeniom i niektórym ważnym postaciom siedemnastowiecznej Europy. Cóż mogę dodać? Gorąco Wam polecam tę wielowątkową, wielowymiarową powieść, która zachwyca od pierwszej do ostatniej strony, którą chce się delektować niczym starym winem o bogatym aromacie i smaku. To piękna, a jednocześnie porywająca książka, do tego napisana w stylu, którego wielu znanych pisarzy może tylko pozazdrościć Kristinie Sabaliauskaitė.

 Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej książki na czerwcowe spotkanie, a tematem dyskusji będzie książka ,,Powtórnie narodzony” Margaret Mazzantini.

M. Chmielowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: