Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27143808 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

www.kinder.pl

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

"Replika", "Dziewczyny w ogniu"

29-11-2017

Replika – Lauren Oliver i Dziewczyny w ogniu - Robin Wasserman w Oddziale dla Dzieci

 

Na listopadowym spotkaniu DKK dla młodzieży rozmawialiśmy o dwóch zupełnie różnych książkach: „Replika” Lauren Oliver oraz „Dziewczyny w ogniu” Robin Wasserman.

Pierwsza z powieści to lekka książka dla młodzieży z gatunku fantastyki, natomiast druga to niezwykle trudna i poważna lektura. „Replika” dzieli się na historię Gemmy oraz na opowieść Liry. Od czytelnika zależy, którą z części przeczyta najpierw. Mamy dwie bohaterki i dwie historie widziane z ich perspektywy, historie, które łączą się w pewnym momencie. Gemma była chorowitym dzieckiem i całe swoje życie spędziła pod kloszem zakazów i ograniczeń. Poznajemy ją gdy ma 16 lat i przez przypadek dowiaduje się, że jej ojciec zamieszany jest w niewyjaśnione sprawy związane z tajemniczym ośrodkiem badawczym Haven, ukrytym przed światem na wyspie na Florydzie. Bieg wydarzeń pcha Gemmę do odkrycia tajemnicy Haven, tym bardziej, że miał tam właśnie miejsce zamach bombowy, w wyniku którego ośrodek został zniszczony…. Lira przyszła na świat w klinice Haven i myśli, że nie jest człowiekiem, jest repliką, klonem. Jej życie należy do lekarzy. Nigdy nie miała kontaktu ze światem zewnętrznym i zna go jedynie z opowieści. Jako jedyna nauczyła się czytać i dzięki temu rozumie więcej od innych replik, ale i tak w wieku 16 lat ma mentalność dziecka i w dodatku zachorowała. Zamach na Haven dokonany przez bliżej nieokreślonych aktywistów otwiera Lirze drogę na wolność…. Spotkanie Gemmy i Liry całkowicie wywróci wszystko, w co dotąd wierzyły, i na zawsze odmienia ich życie. Klubowiczom bardziej podobała się część poświęcona Gemmie, ponieważ jest ciekawsza, tajemnicza i trzyma w napięciu. Nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji oraz dylematów moralnych zmuszających do refleksji nad tym, gdzie znajduje się granica, której medycyna przekroczyć nie powinna oraz czym jest człowieczeństwo.

„Dziewczyny w ogniu” to historia destrukcyjnej przyjaźni dwóch dziewcząt. Lektura dla osób, które szukają mocnych wrażeń. Wstrząsająca opowieść o buncie, który przeradza się w okrucieństwo, o przyjaźni, która staje się więzieniem, o tajemnicach, które powinny były zostać wyjawione i o braku samokontroli, która doprowadza do tragedii. W Halloween roku 1991 gwiazdor licealnej drużyny koszykówki z Battle Creek w Pensylwanii, popełnia samobójstwo - zostaje znaleziony w lesie z kulą w głowie i pistoletem w dłoni. W następstwie tego incydentu charyzmatyczna i uwodzicielska Lacey Champlain zaprzyjaźnia się z samotną Hannah Dexter. Lacey całkowicie zmienia podatną na wpływy Hannah i kształtuje ją na swoje podobieństwo, wciąga w spiralę alkoholu i narkotyków. Bunt jaki kieruje Lacey oraz Dex to wyzbycie się wszelkich zasad. Próba uciszenia wyrzutów sumienia poprzez nową przyjaźń nic nie daje, a chęć utrzymania tajemnicy za wszelką cenę prowadzi do kolejnej tragedii. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że jest to powieść trudna, ciężka, pełna wulgaryzmów i brutalnych scen. Duszna atmosfera małego miasteczka przytłacza, codzienność pełna przemocy, obojętności i głupoty chwyta za gardło. Coraz śmielsze zachowania bohaterek, które mocno odbiegają od moralności szokują i wręcz powalają na kolana. Jak daleko można się posunąć w poszukiwaniu swojej tożsamości? Gdzie leżą granice moralność? Ile/Co/Kogo trzeba najpierw poświęcić, żeby się odnaleźć i dorosnąć? Te pytania wybrzmiewają na koniec lektury i zaprzątną czytelnikowi głowę przez długi czas.

Agnieszka Dworak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: