Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27144117 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

www.kinder.pl

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Agnieszka Lingas - Łoniewska: "Piętno Midasa"

15-12-2017

„…Mógł mieć wszystko czego zapragnął. Tylko za jaką cenę?...”

 

„Piętno Midasa” Agnieszki Lingas – Łoniewskiej to historia chłopca, który „… urodził się tam gdzie nie powinien…w świecie pełnym zła, brudu, wódki i prostactwa. I powoli zaczynał rozumieć, że nie do końca do niego pasuje. Starał się przetrwać, a jednocześnie robić swoje…”. Jakub Rojalski – główny bohater opowieści za wszelką cenę chciał się z tego środowiska wyrwać. I wreszcie w jego życiu nieprzypadkowo pojawił się pewien człowiek, który odmienił jego los i dał mu nowe możliwości. Kuba postanowił skorzystać z tej szansy mając nadzieję, że nie skończy jak jego ojciec. Jakub to człowiek , który od dwudziestu lat prowadzi podwójne życie. Jako Midas – płatny zabójca jest człowiekiem bezwzględnym. Zabija za pieniądze gdyż ma dług wdzięczności wobec Grabarza, który pomógł mu w młodości i traktował jak syna. W tym życiu jest człowiekiem skrytym i samotnym, nie może pozwolić sobie na miłość. Już kiedyś był zakochany, a nawet szczęśliwy, ale jego bliscy zginęli tragicznie, jak się później okazało przez niego. Jako Jakub Rojalski – świetny fotograf jest z kolei człowiekiem spokojnym i budzącym sympatię. Pomaga starszej sąsiadce Janinie, robi jej zakupy, zawozi do lekarza. Pomaga też swojej drugiej sąsiadce, młodej dziewczynie Annie, nad którą znęca się brutalny mąż. Choć pomoc ta okazuje się bardzo zaskakująca. Środowisko przestępcze, mafia, ciemne interesy i niespodziewane uczucie między przestępcą a policjantką, to wszystko budzi w trakcie lektury ogromne emocje. Książkę czyta się szybko, to doskonały dramat psychologiczny, pełen zwrotów akcji, choć wątku typowego śledztwa policyjnego właściwie nie ma, dopiero pod koniec historii. Ciekawa fabuła, mocni psychologicznie bohaterowie, których długo będzie się pamiętać, świetne dialogi, trochę erotyki. W książce znalazło się też miejsce dla Lukasa , bohatera „Zakrętów losu” W trakcie lektury czytelnik zada sobie wiele pytań : - czy trudne dzieciństwo może tłumaczyć późniejsze postępowanie bohatera? - czy można postępować źle kiedy z natury jest się człowiekiem dobrym? - dlaczego bohater wciąż zabija, choć jednocześnie potrafi kochać ( Dagmara, Karolina ) i jest zdolny do poświęceń ( Anna ) - czy ktoś taki zasługuje na drugą szansę, czy ma prawo do szczęścia, czy w ogóle taka zmiana jest możliwa? Agnieszka Lingas – Łoniewska kolejny raz nie zawodzi czytelnika. To autorka, która nie boi się pokazywać w swoich książkach trudnych i brutalnych tematów. A przede wszystkim świetnie gra na emocjach czytelnika. Ponadto stworzyła takiego bohatera, który będzie wywoływać u czytelnika sprzeczne odczucia. Bo choć jest postacią negatywną to jednocześnie może wzbudzać u odbiorców sympatię. Ciekawym rozwiązaniem jest niewątpliwie wprowadzenie dwóch diametralnie różnych zakończeń tej historii. Czytelnik może sam dokonać wyboru jak powinna się ta opowieść zakończyć. Książka wywołała gorącą dyskusję podczas spotkania i bardzo się wszystkim podobała, a autorka zebrała bardzo pochlebne opinie.

Gorąco polecam Małgorzata Świder

 

„Piętno Midasa” Agnieszka Lingas – Łoniewska.

W patologicznej rodzinie we Wrocławiu urodził się chłopak o wysokim wskaźniku inteligencji, który nie miał szans na realizację swoich zdolności i talentów. Niespodziewanie pojawił się człowiek, który dał mu tę szansę. Tylko na co? Pomógł mu skończyć szkołę średnią, opłacił studia. W zamian żądał od niego tylko posłuszeństwa przygotowując do wykonywania „brudnej roboty” co na zawsze odmieniło życie Jakuba. Jakub Rojalski to na pozór niczym nie wyróżniający się mieszkaniec Wrocławia, fotograf. Uczynny wobec sąsiadów, bardzo przystojny, nagle zmienia się w płatnego mordercę Midasa, pozbawionego uczuć i bezwzględnego zabójcę. Czy jednak faktycznie stał się bezwzględną maszyną do zabijania i co mogło być tego przyczyną. Na pewno to, że w dzieciństwie od swojej rodziny nie zaznał miłości, zaufania, oddania. Nabrał więc przekonania i upierał się przy tym, że jest złym człowiekiem i nic dobrego nie może mu się przytrafić. Może się wydawać, że to nie możliwe aby ktoś mógł skrywać w sobie dwie tak skrajne osobowości. Ludzie w osobistym życiu „zakładają różne maski” – ale po co? Zapewne mają jakieś powody, które powodują, że stają się kimś innym. Ale życie nie stoi w miejscu. Nagle na naszej drodze może pojawić się ktoś dla kogo będziemy chcieli się zmienić, odrzucić wszelkie zło i cieszyć się życiem. Być kimś normalnym, akceptowalnym i kochanym. Czasem jednak jest to utrudnione przez demony przeszłości. Co wtedy robić? Jakub stara się prowadzić normalne życie, aż do momentu kiedy pojawiają się kobiety i jego los nie zależy już w stu procentach od niego. Próba walki o ogólne dobro powoduje zmiany w sposobie jego działania. Jednej z kobiet stara się za wszelka cenę pomóc, a w drugiej bez pamięci się zakochuje. Obiektem tego uczucia staje się pani inspektor policji Karolina Linde. Jakub czuje, że to właśnie ta kobieta może go uszczęśliwić. Karolina służbowo ma za zadanie wytropić Midasa. Zakochuje się w Jakubie po uszy, nie wiedząc że ma tak blisko siebie człowieka , którego szuka od kilku lat. Powieść ta nie jest typowym kryminałem, a autorka sprawiła, że Midas wydaje się bardziej ludzki, podobny do każdego z nas. Ciekawym pomysłem są dwa alternatywne zakończenia tej historii. „Piętno Midasa” to powieść wielowątkowa – przesiąknięta prawdziwymi emocjami – o miłości, śmierci, zabijaniu. Postać Jakuba jest wyrazista i dobrze wykreowana. I choć rozum wskazuje rozwiązanie w kierunku epilogu drugiego ja wybieram epilog pierwszy i uważam, że wszelkie wątpliwości odnośnie Midasa należy zgodnie z rzymską zasadą „in dubio pro reo” tłumaczyć na korzyść winnego.

 

Książka warta polecenia Bogdana Turzańska

 

„Piętno Midasa” to kolejna znakomita książka Agnieszki Lingas – Łoniewskiej, którą przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Tym razem autorka przeniosła nas w mroczny przestępczy świat, pełen okrucieństwa, gdzie interesy załatwia się przy pomocy broni, pobicia czy podłożenia bomby. Jakub Rojalski vel Midas to bohater wzbudzający skrajne emocje Ale nie tylko ten bohater przyciąga uwagę czytelnika, nie brak tu bowiem świetnych psychologicznie postaci, mających niezwykłe cechy charakteru, trudną przeszłość i bagaż ciężkich życiowych doświadczeń. Jest też świetny wątek romantyczny, doskonała narracja, wartka akcja, mocne dialogi, wciągająca fabuła. Książkę czyta się wspaniale i trudno się od niej oderwać. Jestem przekonana, że książka ta znajdzie wielu odbiorców i będzie się podobać. Mam nadzieję, że autorka, której warsztat pisarski jest coraz lepszy zaskoczy nas jeszcze ciekawymi i intrygującymi książkami.

 

Polecam Wiesława Szczoczarz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: