Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26760479 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Lesku

„Saga, czyli filiżanka, której nie ma”, „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”

28-05-2018

Majowe spotkanie DKK dotyczyło dwóch ciekawych, polskich książek: „Saga, czyli filiżanka, której nie ma” Cezarego Harasimowicza, oraz „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” Mariusza Urbanka.

 

Cezary Harasimowicz – aktor, scenarzysta, dramaturg i pisarz, autor powieści jest wnukiem kawalerzysty i medalisty olimpijskiego, majora Adama Królikiewicza oraz synem aktorki Krystyny Królikiewicz. Opowieść o losach rodziny Królikiewiczów rozpoczyna się od wizyty autora w mieszkaniu matki. To właśnie jej – pięknej aktorce i łączniczce w powstaniu warszawskim – dedykowana jest książka. O rodzinnej historii przypomina tu każda fotografia „Saga, czyli filiżanka, której nie ma” to portret rodziny i zarazem opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi. Snuta przez niego opowieść wiedzie nas przez wieki i zawirowania historii. Czytając wspomnienia o rodzinie Królikiewiczów, poznajemy ich codzienne radości i troski, sposób postrzegania świata, a także realia życia w wieku dziewiętnastym i dwudziestym. W czasach, kiedy nasz kraj i polskie społeczeństwo było zgoła odmiennym zbiorem od tego jaki znamy obecnie.

 

Biografia Kornela Makuszyńskiego to doskonały materiał na książkę. Mariusz Urbanek przedstawia Makuszyńskiego jako twórcę, człowieka, przyjaciela. Autor bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży. Twórca popularnych postaci Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki i współtwórca najpopularniejszych przed wojną i po wojnie polskich komiksów. Mimo, że z takim wyczuciem pisał dla dzieci, swoich nie miał i ponoć za dziećmi nie przepadał. Mąż dwóch kobiet a zarazem mizogin, który pisał o kobietach w sposób, który dziś zostałby uznany za szowinistyczny, obraźliwy i co najmniej niestosowny. Człowiek o złotym sercu, pozytywnym myśleniu, radosnym usposobieniu i otwartym stosunku do świata, a zarazem autor niewątpliwie ksenofobicznych, antysemickich tekstów, które dziś budzą zdziwienie i niesmak. Tradycjonalista, konserwatysta i endek, a przy tym przyjaciel skamandrytów i innych lewicujących twórców. Przed wojną co roku wydawał nową książkę, był zamożny, obecny w gazetach, a z jego recenzjami teatralnymi liczyli się wszyscy – reżyserzy, aktorzy, widzowie. Po wojnie skazany na nieobecność i niewydawany.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: