Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855546 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Lesku

"Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL", "Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę"

10-07-2018

Pierwsze, letnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było dwóm bardzo ciekawym nowościom wydawniczym. Obie pochodzą z rodzimego rynku. 

 

"Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL" przywołała w uczestnikach dyskusji falę wspomnień. Książka podobała się tak bardzo, że kilka z Pań przyniosło rzeczy kupione w Peweksie. Aleksandra Boćkowska podążała śladem tego, co w PRL-u uchodziło za luksusowe. Czym był luksus w dobie PRL? Jakie towary uznawano za luksusowe? Jak można było je zdobyć? Kto mógł pozwolić sobie na towary dostępne nielicznym? Czy byli to jedynie członkowie partii, prywaciarze i wszelkiego typu kombinatorzy? A jeśli już kombinować trzeba było, to w jaki sposób? Aleksandra Boćkowska rozmawia z marynarzami, członkami PZPR, tzw. badylarzami i cinkciarzami oraz rzecz jasna ze zwykłymi ludźmi. Z rozmów, lektur i podróży po całej Polsce powstał reportaż o tym, o czym kiedyś większość Polaków mogła tylko pomarzyć. I fascynująca historia bardzo ważnej części życia Polaków przed ’89 rokiem.

 

Kamil Janicki jest z wykształcenia historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zawodu pisarz i publicysta. Jest on również redaktorem naczelnym portalu historycznego ciekawostkihistoryczne.pl. Jest autorem książki pt. "Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę" . Książka opisuje losy kobiet, które dały Polsce koronę. Głównymi bohaterkami niniejszej książki są: Matylda, siostra cesarza Ottona III; jej córka, Rycheza, późniejsza synowa Bolesława Chrobrego, oraz Przedsława. Ta ostatnia była jego trofeum, wywiezionym z Kijowa po napaści na jej brata, Jarosława, władcę Rusi. Bohaterami pobocznymi, lecz najczęściej pojawiającymi się w treści są: Otton III, Św. Wojciech, Bolesław Chrobry, Bezprym, Henryk II, Konrad II (Starszy), rodzeństwo Rychezy, a także wielu innych. Historyk stawia sobie „za cel przywrócenie do życia pewnej epoki” i to na pewno mu się udaje.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: