Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848709 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Rzeszowie

Ewelina Kłoda: "Zapach wspomnień"

29-11-2018

Książki, które warto czytać – Spotkanie grupy DKK-u w Filii nr 8

 

Ewelina Kłoda – pedagog z wykształcenia, pisarka z zamiłowania. Ma na swoim koncie dwie inne powieści : „Niezapominajki” i „W poszukiwaniu siebie”.

„Zapach wspomnień” to opowieść osadzona we współczesnych realiach, które zostały przez autorkę doskonale przedstawione. Bohaterowie powieści borykają się z różnymi problemami. Poznajemy tutaj trzy rodziny, których losy w pewnych sytuacjach będą ze sobą powiązane. Opowieść o Ciszewskich, Stankiewiczach i Żakach wciągnie czytelnika od samego początku.

Grażyna, Basia, Małgorzata – trzy dorosłe kobiety. Każda z nich ma za sobą inne przeżycia, inną przeszłość, inną sytuację rodzinną i nawet nie wiedzą jak wiele ich łączy. Każda z nich stanie przed trudnymi problemami. Czy uda im się te problemy rozwiązać?

Alicja, Patrycja i Ela – trzy nastolatki, przyjaciółki. Każda z nich ma inny charakter, ale wszystkie marzą o wielkiej miłości. Czy ich marzenia się spełnią? Na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce ciekawe i mądre odpowiedzi. Przedstawiając dwa pokolenia bohaterek Ewelina Kłoda sprawiła, że książkę mogą przeczytać zarówno dorosłe kobiety jak i nastolatki.

„Zapach wspomnień ‘’ to powieść wielowątkowa z dużą ilością bohaterów. I to jakich. To postaci złożone, z mocnymi cechami charakteru. Wszystko zostało dopracowane przez autorkę bardzo szczegółowo. A problemy z jakimi się zmagają oraz ich słabości większości z nas nie są obce. Bohaterowie ci mają wady i zalety, jednych polubimy bardziej innych mniej lub wcale, ale żaden z nich nie pozostanie nam obojętny. W trakcie lektury zaczniemy żyć życiem bohaterów, martwić się ich kłopotami i troskami, cieszyć ich szczęściem. Będziemy wyciągać wnioski z ich postępowania, oceniać ich podjęte decyzje, a nawet próbować znaleźć metody na rozwiązanie naszych własnych problemów.

Grażyna – pedantka, jak nazywa ją córka perfekcyjna pani domu. Po stracie starszej córki, którą uważała za idealną pod każdym względem nie potrafi porozumieć się z młodszą córką. Czy buntownicza postawa córki sprawi, że Grażyna spróbuje się zmienić?

Basia – jest ofiarą przemocy psychicznej ze strony swojego męża. Szymon jest bez wątpienia najbardziej negatywną postacią w tej książce. Czy Basia wreszcie zdecyduje się na drastyczny krok i zawalczy o swoje szczęście? „I choćby przeciw tobie był cały świat, stając na drodze do nowych wrażeń, nie wierz im, że zbyt trudno jest sięgnąć gwiazd. Nie daj obedrzeć się ze swych marzeń.” To słowa piosenki, którą Basia ułożyła mając szesnaście lat.

Małgorzata – choć jest po rozwodzie świetnie sobie sama radzi finansowo. To kobieta sukcesu. Romansując z młodszym mężczyzną nie interesuje się problemami rozkapryszonej córki. Czy przejrzy wreszcie na oczy i będzie umiała porozumieć się z córką? Czy zrozumie w końcu, że w życiu są sprawy, które liczą się bardziej niż kariera i pieniądze?

Alicja – córka Grażyny, spokojna, poukładana, sympatyczna, zawsze chętna do pomocy. Przede wszystkim pragnie odnaleźć sens w nowej rzeczywistości. Ala wierzy w przeznaczenie, które sprawia, że ktoś znajduje się w tym a nie innym miejscu. I ta wiara pozwala jej przetrwać wiele trudnych chwil. Alicja to bohaterka, która podobała mi się w tej opowieści najbardziej.

Patrycja – córka Basi, jest bardzo dobrą uczennicą, ale jest też nieśmiała, zakompleksiona. Podoba jej się przystojny kolega z klasy i jej marzeniem jest by zwrócił na nią uwagę. Czy uda jej się osiągnąć zamierzony cel?

Ela – córka Małgorzaty, rozpuszczona przez matkę i ojca, którzy spełniają każdą jej zachciankę. Jest odważna, pewna siebie i pyskata. Ale potrafi też być dobrą koleżanką i przyjaciółką. W jej domu nie brak pieniędzy, nosi markowe ciuchy. Dlatego nie wie co to znaczy nie móc czegoś dostać bo brakuje pieniędzy. Czy zrozumie co jest w życiu naprawdę ważne?

„Zapach wspomnień” to opowieść wypełniona zapachami i wspomnieniami, ale też pełna emocji, wzruszeń i życiowej mądrości. Napisana w lekkim stylu, pełna barwnych , klimatycznych opisów. To powieść o miłości, sile przyjaźni i dorastaniu. O tym jaką siłą jest rodzina. Książka ma również swoje przesłania : warto poprosić o pomoc, nie odrzucać pomocnej dłoni, umieć mądrze skorzystać z rad innych i przede wszystkim nie bać się zmian w swoim życiu. „Nie jest szczęściem móc zapomnieć, lecz móc nauczyć się żyć ze słodko-gorzkim smakiem wspomnień”.

Małgorzata Świder

 

„Zapach wspomnień” – Ewelina Kłoda

Trzy matki i trzy córki nastolatki.

Co je łączy? Matki : Grażyna, Barbara, Małgorzata Córki : Alicja, Patrycja, Elżbieta Powieść ukazuje problemy rodzinne dwóch pokoleń i emocje jakie tym relacjom towarzyszą. Powieść jest impulsem do zmian, gdyż pokazuje, że należy zawalczyć o lepszą przyszłość, szczęście, miłość. To opowieść o miłości, sile przyjaźni, rodzinie, dorastaniu, zagubieniu, osamotnieniu, czasami braku wsparcia – tym samym skłania do zastanowienia się nad tym co naprawdę w życiu jest ważne. Bohaterki powieści mają swoje wady i zalety. Podejmują różne decyzje. Powieść jest osadzona we współczesnych realiach. Pokazuje trzy rodziny, których losy są ze sobą w różny sposób powiązane. Każda rodzina ma swoje własne zmartwienia, troski i radości. Czasem trudno in się porozumieć – ale są rodziną więc muszą wybrać jakąś właściwą ścieżkę działania. Matki nie tylko nie potrafią się dogadać ze swoimi nastoletnimi córkami, ale mają też inne swoje problemy życiowe i tak : - Grażyna po śmierci starszej córki usiłuje na nowo odbudować swoje życie rodzinne i zmienia miejsce zamieszkania - Barbara zmaga się z przemocą psychiczną ze strony męża. - Rozwiedziona Małgorzata wdaje się w namiętny romans z młodszym od siebie mężczyzną. Tymczasem ich córki : - Alicja próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Bez większych problemów zaprzyjaźnia się z koleżankami z klasy. - Patrycja, niepewna siebie z powodu niedużej nadwagi marzy, by najprzystojniejszy chłopak z klasy zwrócił na nią uwagę. Ma silny charakter i doskonale wie do czego zdąża. Ale czy z tą teoretyczną wiedzą będzie szczęśliwa? - Elżbieta, na co dzień nie czuje się kochana, ani przez matkę ani przez ojca, który związał się z inną kobietą. Z rzeczy materialnych ma wszystko, bo matka jest wziętym adwokatem. Natomiast poczucie samotności stara się zrekompensować w relacjach z chłopakami, którzy nie traktują jej jednak poważnie. „Zapach wspomnień” to pozycja wartościowa, choć trochę dołująca. Współczesne czasy są coraz trudniejsze z niezliczoną ilością pokus, trudnych wyborów, nieustannego kształcenia się. Podejmujemy te wszystkie trudności, a gdy rzetelniej zastanowimy się nad tą górą problemów – dochodzimy do wniosku, że powinien zwyciężyć zdrowy rozsądek, który jest jedyną drogą do wychowania i wpojenia we wchodzącą w życie młodzież trwałych wartości. Przy tym niestety trzeba o sobie na pewien czas zapomnieć i to jest właśnie ofiara kobiet decydujących się na małżeństwo. Dlatego też czasami nie jest kolorowo, choć i po 20-30 latach też przychodzą sukcesy. Najlepszym rozwiązaniem jest poleganie na zdrowym rozsądku i uczenie odpowiedzialności. Reszta przychodzi sama – przy użyciu cennego czasu, serca i sumienia. Książka ta napisana jest lekko i przyjemnie, ma dobre dialogi i opisy. Wiele uczy i sprawia, że po jej przeczytaniu zaczniemy się zastanawiać jakie błędy popełniłyśmy i czy można ich było uniknąć.

Bogdana Turzańska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: