Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27140538 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca zwww

SBP

DKK

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

 

DKK w Strzyżowie

Małgorzata Winkler-Pogoda: "Tamtego lata w Bułgarii”

29-09-2018

Książka Małgorzaty Winkler-Pogoda ,,Tamtego lata w Bułgarii” to lektura naszego klubu na letnie miesiące lipca i sierpnia.

 

Jest to historia młodzieńczej miłości Polki i Bułgara w trudnych latach osiemdziesiątych. Bohaterka książki Łucja wyjeżdża na popularne wówczas wczasy do Bułgarii. Poznaje tam Bułgara, rówieśnika, który ulega urokowi jej słowiańskiej urody. On jest jej fizycznym przeciwieństwem, co również fascynuje dziewczynę. I tak rodzi się miłość. Dziesięć dni cudownej beztroski w rajskim klimacie morza czarnego dwojga zakochanych dwudziestolatków. Wyznania miłości, przysięgi że będą razem aż po grób. Ale życie weryfikuje plan młodych. Ona wraca do Polski, on zostaje w swoim kraju. Obydwoje studiują. Nie ma internetu, ani komórek, więc pozostaje korespondencja listowna, która trwa latami. W Polsce zachodzą wtedy ogromne zmiany polityczne. Ich pragnienia by się spotkać w Polsce lub w Bułgarii spełzają na niczym. Mijają lata, czas zmienia intensywność ich uczuć, ale pamięć wciąż trwa. Łucja jeszcze dwa razy wraca do Bułgarii ale do spotkania właściwie nie dochodzi. Kiedy po 20-latach odwiedza Bułgarię po raz ostatni, Borysa już tam nie ma. Ciężka sytuacja polityczna i ekonomiczna kraju zmusiła go do wyjazdu do Niemiec. Urywa się wszelki kontakt. I wtedy Łucja zrozumie że powrotu do przeszłości już nie ma. Wiele dróg w jej życiu zostało przemierzonych, wiele zamkniętych. Dokonała wyborów i podjęła decyzje. Czas wracać do rodziny i codzienności. My czytelnicy tez się zastanawiamy, czy ich miłość miałaby szanse przetrwać aż po grób jak sobie to przyrzekli? Czy w innych okolicznościach przetrwaliby próbę czasu? Czy na pewno byliby szczęśliwi razem, pomimo różnic kulturowych, językowych. Łucja idealizowała Borysa, a uczucie niespełnione jest często gloryfikowane przez całe życie. Czas w którym żyli zmusił ich do rezygnacji z siebie, i nic nie mogło już tego zmienić. Oprócz wątku miłosnego książka jest pospolitym przewodnikiem po Bułgarii. Poznajemy piękno tego kraju, jego kulturę i historię. Ciepły klimat i egzotyka przyrody zachęca nas do odwiedzenia tego zakątka świata. Bo jest to jak pisze autorka ,,kraj niedocenionego piękna. Różany i lawendowy. Słoneczno- górzysty. Gdzieś na uboczu Europy. Na końcu, gdzieś pomiędzy”.

 

Drugą książką, którą chciałabym polecić czytelnikom jest ,,Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzaty Halber. Książka – studium o etapach upadku i podnoszenia się z nałogu alkoholowego, młodej kobiety. Ciekawe i wstrząsające przeżycia z innego stanu świadomości jakim jest choroba alkoholowa i rozpaczliwe próby wyjścia z niej. Książka trudna, ale warto przeczytać.

 

Maria Rosół DKK przy BPGiM w Strzyżowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: