Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Baranowie Sandomierskim

„Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu"

06-02-2020

Hardkorowe spotkanie miłośników książki

 

O bibliotekarzach, kulturze i Al-Kaidzie rozmawiali uczestnicy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Baranowie Sandomierskim. Głównym tematem wtorkowego spotkania w MGOK-u była książka „Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu”. Jej autorem jest Joshua Hammer, amerykański dziennikarz, pisarz i znawca islamu. Książka opowiada historię ratowania tysięcy cennych manuskryptów, które przez wieki przechowywane były w domach, studniach, piwnicach i innych skrytkach mieszkańców Mali. Zadania zebrania tych niezwykłych skarbów kultury podjął się mieszkaniec Timbuktu Abdel Kader Haidara. Cierpliwie zbierał je, restaurował, badał. Kiedy do Timbuktu wkroczyła Al-Kaida z szariatem, bronią i zakazami (m.in. śpiewu, czy gry w piłkę), postanowił wywieźć z takim trudem przez lata zebrane dzieła, by uchronić je przed zniszczeniem. I w dużej mierze mu się to udało, w dodatku w taki sposób, że dżihadyści nawet się nie zorientowali, kiedy sprzątnął im je sprzed nosa. Historia społeczności, która ryzykowała życiem, by ratować swoje dziedzictwo kulturalne wzbudziła wśród czytelników DKK sporo emocji. Największym zaskoczeniem dla wielu był fakt, że już setki lat temu w północnej Afryce istniała bardzo wysoko rozwinięta kultura, nauka, a społeczność miała szacunek do uczonych i dbała o edukację. W dodatku islam okazał się religią mającą bardzo różne oblicza, także to tolerancyjne, otwarte na wiedzę i inne kultury. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że mamy dziś bardzo niewielkie pojęcie o tej religii, oparte głównie na uprzedzeniach i przekazach medialnych, często niepełnych, bądź skupiających się na skrajnych i brutalnych odłamach tego nurtu. Czytelnicy uznali, że bez względu na miejsce zamieszkania niezwykle ważne jest poszerzanie wiedzy i edukacja, która zapobiega rozwojowi ekstremizmów. Padło piękne zdanie, że ta książka jest o miłości. Miłości do słowa, wiedzy i kultury, która zawsze zwycięża. Spotkanie i sama książka była też okazją do zapoznania się z kulturą i historią Mali, posłuchania muzyki malijskich artystów, a także poznania polityczno-historycznych kontekstów wydarzeń opisanych w książce Hammera. Uczestnicy przyznali, że lektura zmobilizowała ich do własnych poszukiwań w internecie, odnalezienia zdjęć głównych bohaterów książki, przeanalizowania mapy Afryki, czy posłuchania występu Bono z U2 na Festiwalu Pustyni.

Było to trzecie spotkanie DKK działającego od grudnia w bibliotece baranowskiego MGOK-u. Kilkunastoosobowa grupa spotyka się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o 17.00.

Wciąż można do niej dołączyć. 

 

Renata Domka

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: