Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Baranowie Sandomierskim

"Jak zawsze"

12-10-2020

Po dłuższej przerwie wznowił działalność Dyskusyjny Klub Książki działający przy baranowskiej bibliotece.

 

Tym razem rozmawialiśmy o komedii ironiczno -satyrycznej ,,Jak zawsze" Zygmunta Miłoszewskiego, znanego przede wszystkim z trylogii kryminalnej z prokuratorem Szackim, której akcja toczy się w pobliskim Sandomierzu. Książka ,,Jak zawsze" jest czymś nowym w twórczości autora i opowiada o parze staruszków, którzy dostali szansę przeżycia swojego życia jeszcze raz a także o Narodzie, który dostał szansę stworzenia swojej historii na nowo. Pozycja ta wzbudziła wśród klubowiczów wiele emocji i była okazją do rozmowy i odpowiedzi na pytanie ,,co by było gdyby?", czyli jak potoczyłoby się nasze życie gdybyśmy w decydujących jego momentach podjęli inne decyzje i wybory. Najczęstszym stwierdzeniem padającym podczas dyskusji było wypowiadane z sentymentem zdanie ,,mieć tamte lata i ten rozum", odzwierciedlające częste marzenie człowieka o chęci przeżycia swojego życia jeszcze raz z możliwością podejmowania innych wyborów. W trakcie naszej rozmowy zauważyliśmy, że autor oprócz ukazania zwykłego życia, zwykłych ludzi pokazuje również nasze wady narodowe, które są jednakowe zarówno teraz jak i 50 lat wcześniej. Mówi o niskiej świadomości społecznej, podatności na propagandę i obce wpływy, porusza wątek feministyczny. Stwierdziliśmy także, że u Miłoszewskiego jest to pewna filozofia postrzegania ludzi i rzeczywistości poprzez pokazanie bohaterów w sposób bardzo wyrazisty i w sposób w którym daleko im do ideałów, a także bardzo dokładna analiza społeczeństwa przedstawiona w sposób ironiczny, sarkastyczny i nie pozbawiony złośliwości. Na zakończenie naszej dyskusji zgodziliśmy się z autorem, że pomimo innych wyborów i decyzji jakie mielibyśmy szansę podjąć w swoim ,,powtórzonym" życiu i tak pod jego koniec znaleźlibyśmy się w tej samej sytuacji i miejscu w której znajdujemy się obecnie. Wszystko i tak kończy się ,,Jak zawsze". Polecam książkę wszystkim, którzy mają ochotę przenieść się do przeszłości i przeżyć ją wraz z głównymi bohaterami w sposób nie pozbawiony dobrego humoru i satyry.

 

Przed nami kolejna lektura, która skłania do refleksji i przemyśleń - ,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" Cezarego Łazarewicza.

 

Beata Stachnik

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: