Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

„Życie za wszelką cenę”

20-10-2020

Mimo niepokojącej sytuacji pandemicznej udało się zorganizować kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Odbyło się ono w przestrzeni o dużej powierzchni. Skorzystaliśmy z gościnności Środowiskowego Domu Samopomocy w Cieszanowie. Na spotkaniu omawialiśmy książkę „Życie za wszelką cenę”, której autorką jest Lisa Genova.

               

To wzruszająca powieść o walce z chorobą. Główny bohater Richard jest światowej sławy pianistą, u szczytu swojej kariery zostaje u niego zdiagnozowane ALS (stwardnienie zanikowe boczne). Jego pasje i marzenia nagle legły w gruzach. Powoli zaczyna tracić czucie najpierw w prawej dłoni, a następnie w kolejnych partiach swojego ciała. Ogromna tragedia oznaczająca koniec występów  i skupienie się na przystosowaniu do nowych warunków życia. Staje się coraz bardziej niepełnosprawny i zależny od innych. Jednak gdy zostaje sam okazuje się, że zdany jest na pomoc obcych osób. Z byłą żoną rozstał się w niemiłej atmosferze, z dorosłą już córką nie ma kontaktu. Los sprawia jednak, że eks żona Karina decyduje zająć się Richardem. Dzieli ich wiele nieporozumień, żalu, niespełnionych pragnień, a mimo to stawia temu czoła. Czy chce patrzeć na upokorzenie męża? Może czuć nad nim przewagę lub wypełnić pustkę po wyprowadzce córki? Czy może ma wpojone wartości, by mimo wszystko schować dumę do kieszeni i pomóc nawet wrogowi? Niezależnie od motywów Karina podejmuje próbę walki. Zmuszeni są zamieszkać razem. Choroba postępuje, z każdym miesiącem Richard zaczyna mieć poważniejsze problemy z chodzeniem, mówieniem i samodzielnym oddychaniem. Mimo iż wie, jaki czeka go koniec to naiwnie wierzy w zatrzymanie choroby. Tymczasem nachodzi refleksja nad życiem, analiza zachowań i relacji z rodzinnych. Richard wychował się w rodzinie sportowców, gdzie od dziecka stanowił odmieńca interesując się muzyka klasyczną. Matka zmarła zbyt szybko, a ojciec i bracia odsunęli się od niego. Gdy poznał Karinę była dla niego wszystkim, jednak zbyt szybko zatracił się w muzyce, a ona w wychowanie jedynej córki Grace. Niby byli razem, a jednak obok. Ostatecznie zdecydowali się na rozwód.

Jeśli chodzi o Karinę to ona także marzyła o karierze muzycznej, była cenioną studentką, interesowała się jazzem. W pewnym momencie jednak odpuściła i pozwoliła na karierę męża. Richard nie był zbyt dobrym przykładem męża i ojca. Przez większą część książki odczuwamy do niego negatywne emocje. Zbyt poświęcił się karierze. Nie zastanawiamy się dlaczego. Dopiero pod koniec książki poznajemy jedną z przyczyn rozpadu małżeństwa, wtedy punkt widzenia ulega zmianie.

Książka ma ogromna wartość zarówno pod aspektem psychologicznym jak również poznawczym. Autorka z zawodu jest lekarzem, specjalizuje się w neurobiologii. Takich bohaterów jak Richard spotykała w swojej pracy. Dzięki ogromnej wiedzy medycznej pokazuje chorobę taką jaka jest, czyli z całą brutalnością.

Powieść Lisy Genovy wywarła duże wrażenie na czytelnikach, była powodem do dyskusji nad sposobem postępowania bohaterów. Pozostawiła wiele pytań bez jasnej odpowiedzi.

 

Po omówieniu książki klubowicze wzięli udział w spotkaniu autorskim z Wojciechem Tochmanem. Wydarzenie było prowadzone online przez Wojewódzką i Miejska Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Autor jest reportażystą, napisał między innymi książkę „Pianie kogutów, płacz psów”, która omawiana była przez DKK  w ubiegłym miesiącu.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: