Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieszanowie

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem

08-12-2020

Miejska Biblioteka Publiczna po raz pierwszy organizowała spotkanie autorskie w trybie online. Gościem był Jacek Hugo- Bader- reporter, dziennikarz oraz podróżnik, który wiele w życiu zobaczył, doświadczył, a potem przelał na papier. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem.

 

W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Jest autorem reportaży, artykułów oraz felietonów, a także laureatem wielu nagród. Autor od trzydziestu lat opisuje upadek imperium sowieckiego. Tym razem wziął się za temat, o którym marzył od lat, ale się go bał. W swojej najnowszej książce „Szamańska choroba” zręcznie opowiada historie szamanów z południowej Rosji, którzy stanowią niezwykłe zjawisko dla każdego z nas. Jak zauważył jeden z jego rozmówców, szaman Antoni Ondar: „Dla Europejczyka będzie to fantastyka nie do przetrawienia, wygwiżdżą Cię” Czy tak właśnie jest? Pan Jacek opowiadał o specyfice występowania szamanizmu, o tym kto może zostać szamanem oraz jak objawia się wspomniana w tytule książki szamańska choroba. Z rozmowy wynika, że jest to dar, którego nie można odrzucić, by nie rozgniewać duchów górnego czy dolnego świata. W rodzinie może występować tylko jeden szaman, a zazwyczaj moc ta dziedziczona jest z pokolenia na pokolenie. Owszem zdarzają się również przebierańcy, lecz ich wiarygodność szybko ulega weryfikacji. Nawet lekarze specjaliści korzystają z pomocy szamanów, ale często ukrywają ten fakt. Podobnie jest w innych kulturach, gdzie można odnaleźć postaci adekwatne do szamanów typu: znachorzy, szeptuchy, zielarki, czarownice. Oni wszyscy według słów Jacka Hugo- Badera pochodzą z tego samego duchowego świata. Przede wszystkim trzeba wykazać się dużą wiarą w działania takich osób. Oczywiście żaden szaman nie daje gwarancji swoich „usług”, ale robi wszystko co tylko może by człowiekowi pomóc, czy to wypędzić złego ducha, czy pomóc w chorobie lub rozstrzygnięciu życiowego problemu. Według relacji Jacka Hugo- Badera szamani są bardzo rozmowni, chętnie opowiadają na pytania człowieka z Europy. Dzięki temu powstała niezwykle ciekawa książka pozwalająca zobaczyć inny świat, który być może wcale nie jest tak odległy? Reporter w trakcie spotkania próbował odpowiadać na pytania zadane przez internautów. Zaprezentował także fotografie ze swojej podróży do świata szamanów, które przedstawiały odprawiane przez nich rytuały. Książka kończy się słowami „Ludzkość musi jeszcze bardzo długo istnieć, by wyjaśnić samą siebie” i jest w tym wiele prawdy….

Wydarzenie organizowane było w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Prowadząca spotkanie: Małgorzata Mizyn- moderator Dyskusyjnego Klubu Książki w Cieszanowie Osoba odpowiedzialna za stronę techniczną wydarzenia: Marcin Piotrowski- wicedyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: