Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Haczowie

„Polska przydrożna”

16-09-2020

Dnia 7 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Haczowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była intrygująca książka autorstwa Piotra Mareckiego zatytułowana „Polska przydrożna”

 

Piotr Marecki wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu, obecnie mieszka w Krakowie. Polski pisarz, redaktor, wydawca, kulturoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracuje, jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję flarf, gry. „Polska przydrożna” to relacja z podróży, którą autor potraktował, jako dopełnienie wieczoru kawalerskiego. Odwiedza małe, przydrożne miejscowości, położone na wschodnich i zachodnich krańcach Polski. Wyjeżdża z Krakowa, omija duże miasta, zabytki, muzea, galerie i błądzi po leśnych drożynach, wertepach i szutrowiskach. Celowo nie używa GPS-u, przez co błądzi i nierzadko wraca do miejscowości, w których już był. Skwapliwie notuje wszystkie rozmowy, fotografuje miejscowe atrakcje, odwiedza miejscowe sklepy GS, rozmawia z każdą napotkaną osoba, aby później zdać szczegółową relację swojej narzeczonej. Po bardzo spokojnej dyskusji uznałyśmy, że książka tak naprawdę niczym nie zaskakuje, nie budzi spodziewanych emocji. Zdaniem niektórych jest kontrowersyjna, ponieważ rodzi w czytelniku uczucie niedosytu i licznych pytań pozostawionych bez odpowiedzi, zwłaszcza tych dotyczących formy książki i przekazywanych treści. Jedna z koleżanek stwierdziła, że jest to pewnego rodzaju reportaż i może stanowić doskonały materiał dla etnografa?. Po namyśle dodała jednak, że to chyba nie ten trop myślowy. Książkę czyta się lekko, przyjemnie i dość szybko. Publikacja zawiera dużo ciekawych zdjęć, fotografii, zaczerpniętych z życia, panujących zwyczajów oraz historii budynków pamiętających jeszcze czasy byłych PGR-ów. Autor dość chętnie skupia swoją i naszą uwagę na kiczowate szyldy, ogrodzenia, ozdoby, osobliwe miejsca i „upodobania kulinarne”. Kolejnym atutem jest poczucie humoru, komizm postaci i domyślna autoironia twórcy. Pomimo osobliwych historii i groteskowych zdarzeń, nie mamy wrażenia, aby autor celowo próbował przedstawić w złym świetle przydrożną, wiejską i małomiasteczkową ludność. Książkę polecamy tym, którzy kochają człowieka takim, jaki jest, ojczystą przyrodę, kulturę, zwyczaje, obrzędy bez względu wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania i wykształcenie.

 

Grażyna Serafin

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: