Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jarosławiu

Agata Tuszyńska: „Bagaż osobisty. Po marcu”

14-01-2020

 W związku z nowym 2020 rokiem postanowiłyśmy razem z uczestniczkami DKK rozpocząć go uroczyście. Dlatego na tę okazję wybrałyśmy kawiarnię "Galeria Przedmiotu", mieszczącą się na Rynku i wspomaganą przez osoby z niepełnosprawnością umysłową.

 

Tematem naszej dyskusji stała się książka Agaty Tuszyńskiej "Bagaż osobisty. Po marcu". Autorka książki jest pisarką, poetką i reportażystką, znaną przede wszystkim z bestsellerowych biografii Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Bruno Schulza). Otrzymała nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego. Kolejna pozycja A. Tuszyńskiej to również reportaż, na którego składają się wypowiedzi młodych ludzi - studentów, którzy musieli opuścić Polskę na zawsze. Głównym tłem wydarzeń jest koniec lat 60. i początek 70., a sprawą przewodnią była wówczas antysemicka nagonka przeprowadzona w Polsce. Od maja 1969 r., miesiąc po miesiącu wyjeżdżają kolejni studenci, nawet całe rodziny, inteligencja żydowska. Ich biletem jest tzw. "dokument podróży", który upoważnia do zrzeczenie się obywatelstwa. A przecież dla ich dziadków i rodziców Polska była ojczyzną, dzieci chodziły razem do podstawówki i szkoły średniej. Teraz musieli wyrzec się wszystkiego. Obecnie ich domem jest Szwecja, Francja, Dania, USA, Kanada czy Izrael. Pomimo tylu lat i dzielącej ich odległości, starali się utrzymywać kontakt. Agata Tuszyńska wraz ze swoimi współautorkami odnalazła tych, którzy przychodzili na dworzec żegnać się z rodzinami i ówczesnym krajem. Postanowiły stworzyć czystą relację opartą na wspomnieniach, bez jakiejkolwiek oceny. Pozostawiając ją czytelnikowi. Pytały jedynie: Co się z nimi stało i jak odnaleźli się w nowej rzeczywistości? Czy wspomnienie o Polsce wciąż ich boli? Jednak możemy zapewnić, że ten reportaż wzbudzi w Was wiele mieszanych uczuć podobnie jak pozostawił je wśród naszych klubowiczek.

 

Serdecznie zapraszamy zatem na następne spotkanie DKK, które odbędzie się 5 lutego 2020 r. w Bibliotece Filii Nr 4. Na naszej półce czeka już kolejna książka autorstwa Kamila Bałuka pt. "Wszystkie dzieci Louisa".

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: