Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Komańczy

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”

15-07-2020

Sprawozdanie ze spotkania 07.07.2020 r. To był długo wyczekiwany dzień. Po długiej przerwie związanej z panującą pandemią korona -wirusa, odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Komańczy. Tym razem zorganizowano je w terenie, na skwerku w Komańczy, gdzie wśród zieleni oraz kolorowych krzewów omawiana była książka Anny Kamińskiej „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”.

 

 

Anna Kamińska w swojej książce przybliża życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Książka nie jest tylko biografią, to również opowieść o pokonywaniu własnych słabości, o zmierzaniu się z różnymi problemami, oraz o ogromnej pasji do gór. Wanda Rutkowska postawiła wszystko na jednej szali z tą pasją – rodzinę, przyjaciół, a nawet pracę. Jednak ta pasja zgubiła ją dosłownie i w przenośni. Żyła od wyprawy do wyprawy. Planowanie wyjazdów i przygotowywanie się do dużego wysiłku fizycznego było dla niej sprawą priorytetową. W wyniku tego zaangażowania rozpadło się jej małżeństwo, nie miała przyjaciół, a tych, którzy ją otaczali i wspierali, często wykorzystywała w swoim celu. Ciekawym dodatkiem do powieści są umieszczone fotografie, które przybliżają czytelnikowi wyobrażenie o wyprawach. Wśród naszych członków DKK książka wzbudziła emocje wobec postawy Wandy Rutkowskiej, chociaż prawie wszyscy ocenili literaturę bardzo dobrze. Zgodnie doszliśmy do wniosku, że aby osiągnąć wyznaczony (tak wysoki) cel, do tego potrzebny jest twardy charakter i upór, którym Wanda charakteryzowała się. Po mimo nieprzychylnych sytuacji ze względu na swoją płeć, jej determinacja nigdy nie pozwoliła na poddanie się, odpuszczenie czy przełożenie sił na inny szczyt.

 

Anna Padamczyk - Budzyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: