Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Czas w dom zaklęty”

20-10-2020

15 września 2020 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem naszych rozmów był „Czas w dom zaklęty” Katarzyny Enerlich.

 

Dom. Miejsce pełne bezpieczeństwa, beztroski, bliskości. Rodzinny dom to bagaż wspomnień, które niesiemy ze sobą przez całe życie. Jeśli był szczęśliwy to z tęsknotą do niego wracamy, jeśli nie - chcemy uciec z niego jak najszybciej i jak najdalej. Główna bohaterka, Ruta, ma szczęśliwy dom, ale szczęście bardzo szybko okazuje się ułudą. Przeprowadzka do wymarzonego domku pod lasem okazuje się początkiem końca szczęśliwego czasu w jej życiu. Pobożna sąsiadka o dobrotliwym spojrzeniu to tylko pozornie dobry człowiek. Nieustanne uprzykrzanie życia sąsiadom jest jej codziennym celem. Życie w domku pod lasem staje się dla Ruty pułapką, a wymarzone miejsce - więzieniem. Sąsiadka w sile wieku staje się prześladowcą. Napełniona nienawiścią nie ma względu na osoby. Marzenie młodej kobiety o studiach i wyjeździe pozwalają zapomnieć o domu i sąsiedztwie, ale tylko na chwilę. Jednak wszystko w życiu jest po coś. Śmierć jest dla wszystkich sprawiedliwa po równo. Toksyczna sąsiadka umiera w samotności, porzucona nawet przez najbliższych. Powieść w opinii klubowiczek jest bardzo wartościowa i godna polecenia. Książka zawiera bardzo dużo mądrości życiowych przemyconych jakby mimochodem. Życiowa zasada wzajemności - ile złego wyrządziłeś innym tyle do ciebie powróci - ma tutaj realne odzwierciedlenie. Klubowiczki zwróciły uwagę na piękne studium wybaczania. Wybaczenie to nie tylko słowo. To gest, który może podnieść kogoś na duchu nawet na łożu śmierci. To dar, na który gotowi są tylko ludzie silni. Łatwo się mówi - wybacz. Ale wspomnienie krzywd, zniszczonych nadziei, szczęścia rodzinnego lub marzeń to zbyt wiele by wybaczyć. Póki człowiek nie znajdzie się w konkretnie sytuacji to nie wie, jak by postąpił. Przebaczenie ma wielką moc. Pozwala uwolnić się od przeszłości, tego co było złe, pozwala pójść dalej bez oglądania się wstecz.

 

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 20 października 2020 roku.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: