Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

"Obserwuję cię"

24-07-2020

15 lipca 2020 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się długo oczekiwane kameralne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Dyskutowaliśmy o książce „Obserwuję cię” Teresy Driscoll. Anglia, dwie szesnastoletnie dziewczyny, wymarzona wyprawa bez opieki rodziców. Podróż pociągiem to atrakcja, wyjazd do filharmonii to nagroda a samodzielność to zaszczyt. Jednak czy krok w dorosłość nie okaże się zbyt niebezpieczny? Główna bohaterka jest tylko pasażerką z pociągu. Mimochodem wychwytuje rozmowę dwóch nastolatek z nowopoznanymi mężczyznami. Jednak charakter rozmowy wzbudza niesmak przysłuchującej się i postanawia ona zmienić wagon. Niestety, jakiś czas później okazuje się iż była nie tylko współpasażerem, ale i świadkiem, który pamięta podróż i młodych ludzi, kojarzy też temat ich rozmowy i plan spotkania. Jest to o tyle ważne, że jedna z dziewcząt z pociągu zaginęła... W książce poruszane są bardzo ważne wątki podejrzeń i rzucania oskarżeń na drugiego człowieka. Motyw stalkingu i nagonki medialnej na główną bohaterkę to ciekawy pomysł na cała fabułę. Bardzo ważnym wątkiem jest w powieści również motyw molestowania dzieci i pedofilii. Książka według klubowiczek warta jest przeczytania. Akcja zaciekawia, stopniowanie napięcia buduje nastrój i wciąga w lekturę. W książce główny wątek ujęty jest z różnych stron. Różne punkty widzenia dają większy ogląd sytuacji. Młodość ma swoje prawa, cechuje ją łatwość nawiązywania kontaktów i brak uprzedzeń. Jednak to nie łatwowierność i zaufanie wobec obcych okazują się przyczyną tragedii. To tylko początek odkrywania dramatów, które wydarzyły się w rodzinie, ale były skrzętnie ukrywane. Podczas rozmowy o książce niemal każda z klubowiczek przytoczyła swoją niezapomnianą podróż pociągiem. Wspomnienia te dziś budzą uśmiech na twarzy ale wtedy wzbudzały strach i poczucie zagrożenia ze strony współpasażerów. Czy warto ufać ludziom? A może prawdziwym zagrożeniem nie zawsze są obcy ale ci, których dobrze znamy?

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: