Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

"Tuż za rogiem”

13-08-2020

Połamane linie kształtów

 

12 sierpnia 2020 r. w Filii nr 4 KBP, stosując się do wszelkich obostrzeń w czasie pandemii, wznowił swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki „Czwórka”. Wspólnie z klubowiczami rozmawialiśmy o książce M. Kawki i R. Ziółkowskiego „Tuż za rogiem”, która przeniosła nas na salony artystów i biznesmenów do willowej dzielnicy Poznania. Trzeba przyznać, że powieść „Tuż za rogiem” już na samym początku zaciekawia tajemnicą morderstwa , intryguje i łapie czytelnika w sidła fabuły, by następnie przenieść go w czasie i pokazać losy bohaterów sprzed zbrodni. Losy małżeństw, przyjaciół, sąsiadów, artystów malarzy, wspólników uwikłanych w zdrady, romanse i podejrzane interesy. Poza interesującą fabułą powieść porusza jeszcze inne istotne kwestie: wychowania dziecka, szacunku, więzi małżeńskich, przemocy psychicznej w rodzinie, artystycznych fanaberii. W doskonały sposób pokazuje i nazywa poszczególne etapy kryzysu w małżeństwie, na który jak się okazuje najlepszym lekarstwem jest rodzinna tragedia. Nakłania, aby w życiu nie być biernym jak Monika główna bohaterka, która „płynęła z nurtem życia przyjmując wszystko, co napotkała po drodze, ale nigdy nie próbowała nawet dotknąć steru, jakby do głowy jej nie przyszło, że można coś zmienić, na coś oddziaływać, popłynąć pod prąd, zawrócić czy choćby minimalnie zmienić kurs” i wziąć życie w swoje ręce. Klubowiczki przyznały, że bierne i naiwne zachowanie bohaterki mocno ich irytowało, przywołując syndrom ofiary, która i tak najlepiej czuje się przy swoim oprawcy. Pomimo happy endu nie do końca są przekonane co do słuszności decyzji bohaterki i chętnie przekonałyby się o tym w kolejnej części powieści. Zdaniem klubowiczów język powieści jest przystępny, czasem dosadny, frywolny, bogaty w cięte dialogi, wywołujące uśmiech i oburzenie na twarzach czytelnika. W powieści wiele jest życiowych mądrości, filozoficznych rozmyślań i sformułowań. Powieść więc zaciekawia, śmieszy, bulwersuje, zdecydowanie trzyma w napięciu, a zakończenie jest… bardzo zaskakujące. Powieść zatacza koło, a czytelnik ma poczucie, że został „wyprowadzony w pole”.

Na kolejne spotkanie w DKK „Czwórka” zapraszamy 28 września 2020 r. o godz. 16, na rozmowy o książce M. Kubackiej „Bezczelna”.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: