Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

"Służąca", "Nieczułość"

02-07-2020

Na tę chwilę czekali wszyscy lescy miłośnicy dobrej literatury! Dyskusyjny Klub Książki wznowił działalność po wymuszonej obecną sytuacją przerwie.

 

30 czerwca członkowie spotkali się – oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, ale tradycyjnie przy dobrej kawie i cieście – by podyskutować o przeczytanych „Służącej” Weroniki Wierzchowskiej oraz „Nieczułości” Martyny Bundy. Wspólny mianownik tych dwóch powieści to wątek kobiecy i historia. Weronika Wierzchowska zabiera czytelnika na daleką Syberię, gdzie zostaje zesłana główna bohaterka, służąca Marianna. Mimo ekstremalnie trudnych warunków nie poddaje się, a przy życiu trzyma ją pragnienie zemsty. Do czego ją ono doprowadzi? Czytelniczki uznały powieść o sile kobiet wobec tragedii za bardzo wciągającą. Syberia została opisana bardzo malowniczo, choć padły głosy, że jest trochę odrealniona, a w sama historia jest nieco banalna i czegoś w niej brakuje. Niemniej wszystkie chętnie obejrzałyby ekranizację powieści. Podobny wniosek towarzyszył „Nieczułości”: z tego byłby dobry film. To rozpisana na kilka głosów saga o kobietach – Gercie, Trudzie, Ildzie i ich matce Rozeli – wpisanych wbrew swej woli w wielką historię, którym, mimo niesprzyjających okoliczności okupacji i powojnia pod pancerzem nieczułości udaje się zachować czułość. „Wspaniała!” „Poruszjąca”. .„Bardziej gorzka niż słodka...”. Losy bohaterek były kolejnym potwierdzeniem tezy, że kobiety są niezwykłe, a siostrzana miłość jest najwspanialszym bogactwem losu. Gdy się ma taki kapitał, nawet największe trudności da się pokonać z podniesioną głową. Spotkanie upłynęło nie tylko na lekturowej dyskusji. Po długim niewidzeniu wszyscy ulegli potrzebie podzielenia się nie tylko wrażeniami związanymi z przeczytanymi pozycjami, ale i własnymi refleksjami na tematy bynajmniej nie książkowe. Widać było, że członkom grupy brakowało wspólnie spędzanych chwil. Mamy nadzieję, że wszystko wróci do normy i tradycyjnie spotkamy się za miesiąc.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: