Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nisku

"Dziedzice i barbarzyńcy : notatnik amerykański''

18-02-2020

Dnia 13.02.2020 r. klubowicze na spotkaniu dkk omawiali książkę Adriany Szymańskiej pt.'' Dziedzice i barbarzyńcy : notatnik amerykański''.

 

Książka opisuje pobyt autorki jako stypendystki nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej i uczestnictwa w programie poetyckim w Iowa City. Oprócz Pani Szymańskiej byli też pisarze z innych regionów świata oraz dzieci polskich emigrantów w trzecim pokoleniu, którzy przedstawiali swój dorobek poetycki. Przedstawiane były też wiersze młodzieży amerykańskiej dotykające problemów samotności i sposobów jej rozładowywania. Pisanie wierszy w Ameryce jest rodzajem terapii psychicznej i duchowym wsparciem w codziennym życiu. Autorka zwiedza kilka miast w USA tj.: Chicago, San Francisco. Los Angeles, Iowa City. Pobyt w tych miejscach nastraja pisarkę do tworzenia poezji tam na miejscu wśród ciszy i spokoju podziwiając piękno kalifornijskiej przyrody. W swojej książce poruszany jest też problem dotyczący Indian i ich niesprawiedliwego traktowania przez Amerykanów. Kalifornijscy Indianie jako wolny i mężny lud zostali zlikwidowani ze swoich terytoriów, które zamieszkiwali od pokoleń np.: Wawayanda, Mahwah, Mahopac, Chappaqua,Tuckahoe i in. Wygnani do rezerwatów, w których do dziś przebywają a ich wyroby, obyczaje, ubiory i ozdoby znajdują się w Muzeum Indian Amerykańskich, natomiast duchowa strona bytu, mity i wierzenia są tematem badań naukowych. Sprawa indiańska została załatwiona poprzez oszustwa Amerykanów wyłudzając od wodzów zrzeczenia praw do ziemi, co było powodem nadużyć i powstawania wielkich fortun. Indianie z Kalifornii wyginęli pod koniec XIX w. w czasach bezwzględnej walki o dominację i oddzielenie się od cywilizacji białych z Europy, oczyszczając równocześnie teren z ciemnoskórych i i czarnowłosych. Ekspedycje policyjne białych przeciwko indiańskim obrońcom - były wojnami imigrantów w podboju terenów według nich , nie należących do nikogo. Ameryka powstała na cmentarzysku Indian, nad którą krążą widma przeszłości potomków a współczesne pokolenia wykazują bierne zainteresowanie w sprawie tragedii narodu indiańskiego. Książka ciekawa, zachęcająca do poznania historii Ameryki i jej walorów przyrodniczych.

 

Ewa Kiełb

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: