Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Wierność"

16-10-2020

Marco Missiroli w „Wierności” zajmuje się nie tyle wiernością, co jej brakiem, czyli zdradą.

 

Powieść zaczyna się od braku powściągliwości w uniwersyteckiej toalecie. Później autor pokazuje różne formy zapominania się czy problemy bohaterów z narzucaniem granic sobie i innym. Na tle kryzysu ekonomicznego we Włoszech (2008) autor pokazuje kryzys w relacjach międzyludzkich, rozluźnienie więzi małżeńskich, uzależnienie finansowe młodego pokolenia od swoich rodziców.

Marco Missiroli urodził się 2 lutego 1981 w Rimini we Włoszech. Mieszka w Mediolanie. Współpracuje z centrolewicowym dziennikiem “Corriere della Serra oraz jest profesorem kreatywnego pisania w prywatnej szkole Holden w Turynie. Żyje w szczęśliwym związku małżeńskim. Jego żona jest wolnym duchem i zainspirowała go do napisania „Wierności.” Chociaż jak mówi w wywiadzie udzielonym katalońskiemu dziennikowi „El Periódico” nigdy nie zapytał żony czy go zdradza. Jako pisarz lubi mieć takie wątpliwości, bo może je przekształcać w literaturę. Margherita i Carlo to małżeństwo trzydziestoparolatków. Ona jest agentką nieruchomości. On profesorem literatury na uniwersytecie i redaktorem w wydawnictwie turystycznym. Ona zapomina się, jak to ujmuje jej matka, ze swoim fizjoterapeutą. On zadaje sobie pytanie: co jest złego w zaspokojeniu z inną dziewczyną, w chwytaniu chwilowej rozkoszy? Ona wykorzystując nieetyczne techniki kupuje bardzo drogie mieszkanie, na które ich nie stać, a w którym urzekło ją światło. I wbrew woli męża przyjmuje pieniądze od teścia i swojej matki. Pomimo tej pomocy finansowej muszą zaciągnąć gigantyczny kredyt. W drugiej części książki Margherita i Carlo są już właścicielami mieszkania przy corso Concordia. W ich życiu pojawia się syn Lorenzo. Carlo szuka lepiej płatnego zajęcia, bo praca na uniwersytecie, zdobyta dzięki protekcji ojca, nie zaspokaja potrzeb finansowych rodziny. Autor używa techniki narracyjnej, w której przeskakuje od jednej postaci do drugiej bez dzielenia powieści na rozdziały. Wymaga to od czytelnika skupienia się na tekście.

Niewątpliwym walorem książki są pięknie przedstawione ulice Mediolanu i Rimini. Opisy te wręcz skłaniają do skorzystania ze Street View. Sprawność językowa też budzi podziw. Czytelnik powieści zatytułowanej “Wierność” chciałby znaleźć w niej ogólne refleksje na temat wierności w małżeństwie czy wierności sobie. A znajduje w niej wątpliwości, które targają bohaterami A jeśli zdrada była dla niego sposobem, by znów dochować wierności Marghericie? Próby usprawiedliwienia samej siebie Przy nim poczuła, że niewierność może oznaczać wierność samej sobie. Czy rozżalanie się nad sobą Żałowała, że pozwoliła się odwieźć córce, żałowała, że poszła na urodziny, żałowała, że znów zrobiła coś wbrew sobie dla świętego spokoju. Jak widać droga do zdrady zawsze jest otwarta, a bycie wiernym nie jest łatwe.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: