Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przeworsku

Spotkanie z Joanną Bator

16-10-2020

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku oraz działający tu Dyskusyjny Klub Książki mieli przyjemność gościć jedną z najlepszych współczesnych polskich autorek - Joannę Bator, powieściopisarkę, publicystkę i felietonistkę.

 

Autorkę Trylogii wałbrzyskiej oraz reportaży o Japonii, cenionych przez czytelników i tłumaczonych na wiele języków. W ciekawy sposób, pięknym językiem i ciepłym głosem odpowiadała na pytania. W Japonii znalazła się przez przypadek, dwuletnie stypendium zaowocowało otwarciem się na jej kulturę, obyczaje i właśnie tam zaczęła pisać. Do Polski przeniosłaby z Japonii - etos pracy, natomiast nie czuje się dobrze w trudnym dla nas Europejczyków sposobie komunikacji międzyludzkiej. Swoją twórczość dzieli na książki wsobne np. „Rok królika”, które służą pisarzowi, aby poznać siebie, aby pokazać proces twórczy. Druga grupa, to wszystkie pozostałe, które opowiadają jakąś historię. Kiedy zaczyna pisać, jest kimś innym, ale kiedy zamyka komputer, zamyka historię. Jej pomysły na książki to codzienna drobnica, jakieś historie i historyjki, jakaś twarz, miejsce – czasami wracające po latach i wykorzystywane w utworach. W swoich powieściach porusza często problem traumy transgeneracyjnej - jako drugie pokolenie powojenne z odciśniętym piętnem wojny w genach, chce opowiadać o wojnie, dawać świadectwo tego co słyszała, czuje się za to odpowiedzialna. Rytuały pisarskie Joanny Bator to uporządkowane biurko, duże okno, zielona herbata lub gojnik grecki, cisza i …..tabaka. Na pytanie o dobre książki do czytania poleca „Jaremiankę”, „Kowalską - tą do Dąbrowskiej”, „Służące do wszystkiego” czy „Doktora Bogumiła”. A w życiu dla pisarki bardzo ważna jest przyjaźń, zwłaszcza między kobietami, to sól życia. Zachęcała też słuchaczy do przeczytania jej najnowszej książki „Gorzko, gorzko”, która ukaże się w listopadzie, a którą uważa za swoją najlepszą. Było to bardzo intrygujące spotkanie, pisarka okazała się otwartą rozmówczynią, emanującą pozytywną energią i takie wrażenie odnieśli słuchacze. Tradycyjnie zakończyło się kolejką po autografy pani Joanny Bator. Spotkanie zorganizowano się w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki.

 

Halina Jasnosz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: