Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Strzyżowie

"Drugi brzeg"

12-11-2020

Kolejna książka fenomenalnej polskiej pisarki, którą mieliśmy przyjemność gościć końcem września w Strzyżowskiej bibliotece.

 

Osobiście bardzo lubię czytać książki tej autorki, nareszcie mogłam ją poznać, zadać pytania i usłyszeć historię jej twórczości, oraz kreowania swojego warsztatu opartego w dużej mierze, na historii polski.

Rok 2020 jest rokiem szczególnie ważnym dla naszego kraju, ponieważ obchodziliśmy 100-tną rocznicę Bitwy Warszawskiej zwaną „cudem nad Wisłą”. I właśnie tę ważną kartę naszej polskiej historii, upamiętniła autorka na łamach swojej powieści „Drugi brzeg”. Jest zima 1919 roku, Polacy którzy od niedawna cieszą się, z odzyskanej po wielu latach niewoli, znowu niepokoją się o losy swojego kraju - Ojczyźnie zagraża bolszewicka Rosja. W te historyczne fakty, autorka wplata losy rodzeństwa Niemojskich – Wiktorii, Fryderyka i Gustawa. Fryderyk wraz z Ksawerym – głową rodu są żołnierzami którzy, z oddaniem i poświęceniem walczą o utrzymanie niepodległości Ojczyzny, wraz z generałem Piłsudskim. Przeżywamy z bohaterami dylematy politycznej rzeczywistości lat 20-tych XX wieku, stajemy przed trudnymi decyzjami, która idea jest słuszna, w jaką stronę podążyć, czy pójść za głosem serca czy rozumu. Pisarka przenosi nas, w bardzo trudny wojenny czas, w różne zakątki walczącej Polski – Warszawy, Lwowa, Białegostoku. Miłość Wiktorii i Piotra, rozterki Fryderyka, zabawy i beztroskie rozrywki Gucia, przeplatają się z niepewnością i obawą o każdy następny dzień. Autorka uświadamia nam, jak potężna jest siła rodziny w której się wyrosło - jej miłość, silna więź, jakim jest ogromnym wsparciem w trudnych czasach. Rodzeństwo akceptuje swoje wybory - nawet bardzo kontrowersyjne, pomagają sobie, dbają o siebie i życie by za siebie oddali. Nie można ocenić czy jest to powieść obyczajowa czy historyczna, Joanna Jax opowiedziała nam rzetelnie, naprawdę duży kawał historii lat 20 tych XX wieku, przytaczając nie zawsze znane ogólnie fakty. Warto sięgnąć po tę książkę ze sporą dawką historii, z nutką romansu. Jest tak jak u tej pisarki - nastrojowo, są wartości rodzinne, trochę polityki, wojny i losy bohaterów wplecione w rzeczywistość dziejową, dużo wzruszeń i patriotyzmu. „ Drugi brzeg’’ to wyjątkowa książka - wielka lekcja historii i dzięki twórczości pisarki, nie zostanie zapomniany wraz z upływającym czasem ale będzie trwać, uczyć i przypominać.

 

Wanda Przybyłowicz DKK przy BPGiM w Strzyżowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: