Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tarnobrzegu

"Poetka i książę"

30-01-2020

Kolejne spotkanie DKK, które odbyło się 27 stycznia o godz. 16.00 w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, było poświęcone książce pt. ,,Poetka i książę" Manueli Gretkowskiej. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys.

 

Gretkowska opowiada w swojej powieści przede wszystkim o głębokiej fascynacji Agnieszki Osieckiej Jerzym Giedroyciem. Niezwykła przyjaźń, która połączyła polską poetkę, tekściarkę i szanowanego na emigracji publicystę, a także redaktora naczelnego paryskiej „Kultury” uzmysławia, jak odrębne tworzyli światy. Czy związek młodej, utalentowanej, wrażliwej i ciekawej świata dziewczyny ze starszym, doświadczonym życiowo mężczyzną miał szansę na powodzenie? Na to pytanie panie Klubowiczki miały okazję się wypowiedzieć. Jedno jest pewne; tytułowych bohaterów połączyła poezja, kultura i Polska oraz głębokie uczucie. Osiecka, jak można wyczytać ,,między wierszami” nie stroniła od związków z mężczyznami i romansów. Gdyby nie Marek Hłasko i jego opowiadanie, być może Agnieszka nigdy nie poznałaby Jerzego. Bohaterowie zostali przedstawieni na tle epoki. Należy pamiętać, że sytuacja w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej była trudna dla artystów. Trzeba było mierzyć się z cenzurą, dlatego wielu z nich zdecydowało się na wyjazd z kraju. Jerzy Giedroyć wydawał w Paryżu, m.in. Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza i Marka Hłaskę, natomiast siedziba redakcji ,,Kultury" stała się mekką polskich literatów na emigracji. Panie Klubowiczki doceniły poetyckość przekazu „Poetki i księcia”, przyznały również, że jest książką oryginalną, a to za sprawą głównie stylu, języka, anegdot, a także historii, jakie opisuje Manuela Gretkowska.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: